Klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany negatywnie

Autor: GUS, www.dlahandlu.pl 23 października 2012 10:25

W październiku ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest negatywnie, gorzej niż we wrześniu i w analogicznym miesiącu poprzednich siedmiu lat. Oceny bieżącej i przyszłej sprzedaży są bardziej pesymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu.

Dyrektorzy sygnalizują dalszy wzrost trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych, utrzymują się negatywne prognozy w tym zakresie. Jednostki zapowiadają, iż ceny towarów w najbliższych trzech miesiącach mogą wzrastać, choć nieco wolniej niż przewidywano we wrześniu.

Oceny bieżącej i przyszłej sprzedaży są bardziej pesymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Podmioty sygnalizują dalszy wzrost trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych, utrzymują się negatywne prognozy w tym zakresie. Przedsiębiorcy nadal sygnalizują nadmierny poziom zapasów towarów, w związku z tym planowane jest dalsze ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców. Przewidywany jest spadek zatrudnienia zbliżony do prognozowanego we wrześniu. Jednostki sygnalizują wzrost bieżących i przyszłych cen towarów, choć nieco wolniejszy od odnotowanego przed miesiącem. 

W poszczególnych klasach wielkości i branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W podziale na klasy wielkości najbardziej pesymistycznie koniunkturę oceniają jednostki najmniejsze (o liczbie pracujących do 49 osób), natomiast pozytywnie - jedynie przedsiębiorstwa duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). Negatywne oceny koniunktury zgłaszają przedstawiciele branż: pojazdy samochodowe (minus 16 - spadek o 4 punkty), artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 14 - spadek o 6 punktów) oraz żywnościowej (minus 10 - spadek o 2 punkty). Wśród prezentowanych branż jako jedyni pozytywnie koniunkturę oceniają przedstawiciele branży włókno, odzież, obuwie (plus 1 - bez zmian w stosun-
ku do ubiegłego miesiąca).

W podziale na klasy wielkości najbardziej negatywne oceny i prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej zgłaszają jednostki najmniejsze (o liczbie pracujących do 49 osób). Jedynie podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) formułują optymistyczne oceny i prognozy w tym zakresie, choć nieco ostrożniejsze niż przed miesiącem. 

Przedsiębiorstwa należące do wszystkich klas wielkości odnotowują spadek bieżącej sprzedaży, bardziej znaczący niż przed miesiącem. W największym stopniu dotyczy to jednostek najmniejszych i średnich (o liczbie pracujących do 249 osób). Ograniczenie sprzedaży w najbliższych trzech miesiącach może wystąpić przede wszystkim w jednostkach najmniejszych (o liczbie pracujących do 49 osób). Jedynie podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) formułują pozytywne przewidywania w tym zakresie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10941

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane