PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany nieco lepiej niż w sierpniu

Autor: GUS 23 września 2011 09:29

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest we wrześniu oceniany nieco lepiej niż w sierpniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzedniego roku. Prognozy sprzedaży są pozytywne, lepsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu, utrzymują się jednak pesymistyczne oceny bieżące. Przedsiębiorcy odczuwają mniejsze od sygnalizowanych w sierpniu trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się we wrześniu na poziomie 0 (w sierpniu minus 1). Poprawę i pogorszenie koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw (w sierpniu odpowiednio 16 proc. i 17 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W poszczególnych branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. Pozytywnie koniunkturę oceniają przedstawiciele branż włókno, odzież, obuwie (plus 8 - podobnie jak w sierpniu) oraz artykuły gospodarstwa domowego ogółem (plus 1 - wzrost o 6 punktów). Negatywnie koniunkturę oceniają przedsiębiorcy z branż pojazdy samochodowe (minus 1 - wzrost o 1 punkt), a także żywnościowej (minus 2 - wzrost o 1 punkt).

We wrześniu przedsiębiorstwa z branży żywnościowej odnotowują mniejsze niż w sierpniu ograniczenie sprzedaży, natomiast prognozy wskazują na możliwość poprawy w stosunku do negatywnych przewidywań sprzed miesiąca. Stan zapasów towarów uważany jest za nadmierny, w konsekwencji podmioty prognozują dalsze zmniejszanie ilości towarów zamawianych u dostawców, choć w stopniu mniejszym niż planowano przed miesiącem. Przedsiębiorcy sygnalizują nieznacznie mniejsze niż w sierpniu trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Odpowiednie prognozy są również negatywne, ale lepsze od formułowanych przed miesiącem. Wzrost bieżących i przyszłych cen jest nadal najwyższy spośród badanych branż: w ocenach przedsiębiorców tempo wzrostu cen bieżących jest nieco wolniejsze niż w ubiegłym miesiącu, natomiast prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość niewielkiego zwiększenia tempa wzrostu. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują ograniczyć zatrudnienie w stopniu mniejszym niż przewidywali w zeszłym miesiącu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11444

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane