PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Klimat koniunktury w handlu oceniany negatywnie. Największą barierą jest konkurencja.

Autor: GUS, www.dlahandlu.pl 23 sierpnia 2012 09:29

W sierpniu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest, podobnie jak w lipcu, nadal negatywnie i gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich sześciu lat. Oceny dotyczące sprzedaży są pesymistyczne, zbliżone do zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Prognozy w tym zakresie są nieco mniej negatywne niż w lipcu. Dyrektorzy sygnalizują utrzymywanie się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań, także prognozy w tym zakresie są negatywne, podobne do formułowanych przed miesiącem. Jednostki zapowiadają, iż wzrost cen może utrzymać się na poziomie oczekiwanym przed miesiącem.

W poszczególnych klasach wielkości i branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W podziale na klasy wielkości najbardziej pesymistycznie koniunkturę oceniają jednostki najmniejsze (o liczbie pracujących do 49 osób), natomiast pozytywnie - jedynie przedsiębiorstwa duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). Negatywne oceny koniunktury zgłaszają przedstawiciele wszystkich prezentowanych branż: pojazdy samochodowe (minus 12 - bez zmian w stosunku do ubiegłego miesiąca), żywnościowa (minus 6 - podobnie jak w lipcu), włókno, odzież, obuwie (minus 3 - wzrost o 2 punkty) oraz artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 1 - wzrost o 5 punktów).

W podziale na klasy wielkości najbardziej negatywne oceny i prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej zgłaszają jednostki najmniejsze (o liczbie pracujących do 49 osób). Pozytywne oceny i prognozy w tym zakresie zgłaszają jedynie podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

Przedsiębiorstwa należące do większości badanych klas wielkości odnotowują spadek bieżącej i przyszłej sprzedaży. Jedynie podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) formułują pozytywne diagnozy i prognozy w tym zakresie.

Przedstawiciele wszystkich klas wielkości zgłaszają zarówno w sierpniu, jak i na najbliższe trzy miesiące, trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. Problemy te sygnalizują przede wszystkim jednostki najmniejsze (o liczbie pracujących do 49 osób).

Jednostki wszystkich badanych klas wielkości sygnalizują wzrost bieżących i przyszłych cen. Najbardziej znaczący wzrost cen zarówno bieżących jak i przyszłych zgłaszany jest przez dyrektorów jednostek dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). Przedstawiciele wszystkich klas wielkości sygnalizują nadmiar zapasów towarów, z wyjątkiem jednostek mikro (o liczbie pracujących do 9 osób), które określają stan swoich zapasów jako odpowiedni w stosunku do zapotrzebowania. Najbardziej znaczącą nadwyżkę zapasów zgłaszają jednostki średnie (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób).

Spośród badanych jednostek, w sierpniu 4,8% nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,3% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w sierpniu br. 57% przedsiębiorstw, 58% w analogicznym miesiącu ub. r.), kosztami zatrudnienia (55% w sierpniu br., 53% przed rokiem), niedostatecznym popytem (47% w sierpniu br., 49% w analogicznym miesiącu ub. r.), wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (47% w sierpniu br., 44% przed rokiem) oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 36% do 41% - jest to także bariera, której znaczenie w największym stopniu
wzrosło w ujęciu rocznym).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11415

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 533212

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane