PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Koniunktura w handlu detalicznym na nieznacznie negatywnym poziomie

Autor: PAP 22 sierpnia 2011 17:53

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w sierpniu na poziomie minus 1, podobnie jak miesiąc wcześniej. Poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 18 proc. (w lipcu odpowiednio 16 proc. i 17 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - podał w komunikacie GUS.

"Oceny bieżącej sprzedaży są bardziej pesymistyczne niż w lipcu, a prognozy są nieco mniej negatywne w stosunku do przewidywań formułowanych przed miesiącem. Przedsiębiorcy odczuwają trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, nieznacznie większe od sygnalizowanych w lipcu. Odpowiednie prognozy wskazują na możliwość pogłębiania problemów w tym zakresie" - napisano w komunikacie.

Z ankiety wynika, że w najbliższych miesiącach przedsiębiorcy przewidują redukcje zatrudnienia, nieco większe niż zapowiadali przed miesiącem.

Spośród badanych jednostek w sierpniu 5,3 proc. nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (4,1 proc. przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w sierpniu br. 58 proc. przedsiębiorstw, 56 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.), kosztami zatrudnienia (53 proc. w sierpniu br., 52 proc. przed rokiem), niedostatecznym popytem (49 proc. w sierpniu br., 46 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.), a także wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (44 proc. w sierpniu br. i 42 proc. przed rokiem).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11444

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane