PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Koniunktura w handlu detalicznym oceniana negatywnie

Autor: GUS, www.dlahandlu.pl 25 lipca 2011 09:31

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w lipcu oceniany negatywnie, gorzej niż w ubiegłym miesiącu oraz przed rokiem. Oceny bieżącej i przyszłej sprzedaży są nieco bardziej pesymistyczne niż w czerwcu. Przedsiębiorcy odczuwają trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, zbliżone do sygnalizowanych przed miesiącem - podał GUS.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w lipcu na poziomie minus 1 (w czerwcu plus 1). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 17 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Poziom zapasów towarów uznawany jest za nadmierny, w konsekwencji dostawcy sygnalizują możliwość dalszego zmniejszenia ilości zamawianych towarów. Przedsiębiorcy w najbliższych miesiącach przewidują nieznaczne redukcje zatrudnienia, nieco większe niż zapowiadali przed miesiącem. Jednostki sygnalizują wzrost cen bieżących na poziomie z czerwca. Prognozy wskazują na możliwość nieznacznie wolniejszego wzrostu cen w najbliższych trzech miesiącach.

W poszczególnych branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. Pozytywnie koniunkturę oceniają jedynie przedstawiciele branży włókno, odzież, obuwie. Negatywnie koniunkturę oceniają przedsiębiorcy z branż: pojazdy samochodowe (minus 3 - spadek o 4 punkty), artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 5 - wzrost o 2 punkty), żywnościowej (minus 5 - spadek o 4 punkty).

W lipcu przedsiębiorstwa z branży żywnościowej odnotowują niewielki spadek sprzedaży. Prognozy wskazują na możliwość dalszego spadku w tym zakresie. Poziom zapasów towarów uważany jest za nadmierny, w konsekwencji ilość towarów zamawianych u dostawców może być nadal zmniejszana. Zdolność do regulowania bieżących zobowiązań finansowych oceniana jest nieco bardziej pesymistycznie niż w czerwcu. Odpowiednie prognozy są również bardziej negatywne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Wzrost bieżących i przyszłych cen w tej branży jest nadal najwyższy spośród badanych branż: w ocenach przedsiębiorców tempo wzrostu cen bieżących jest nieznacznie szybsze niż w ubiegłym miesiącu, natomiast prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość niewielkiego zwolnienia tempa wzrostu. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują zmniejszyć zatrudnienie w stopniu bardziej znaczącym niż przewidywali w zeszłym miesiącu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11444

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane