Koniunktura w handlu detalicznym oceniana negatywnie

Autor: GUS, www.dlahandlu.pl 22 maja 2012 15:19

W maju ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest oceniany nadal negatywnie, gorzej niż w kwietniu i w analogicznym miesiącu poprzednich sześciu lat. Oceny dotyczące bieżącej sprzedaży są bardziej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu, pogorszyły się również prognozy w tym zakresie. Zwiększa-ją się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych, także przewidywania w tym zakresie są bardziej pesymistyczne. Jednostki przewidują, iż wzrost cen może być nieco mniejszy niż oczekiwano przed miesiącem.

W poszczególnych klasach wielkości i branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W podziale na klasy wielkości najbardziej negatywnie koniunkturę oceniają jednostki najmniejsze (o liczbie pracujących do 49 osób), natomiast pozytywnie - jedynie przedsiębiorstwa duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). Koniunkturę oceniają negatywnie przedstawiciele wszystkich branż: artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 15 - spadek o 7 punktów), żywnościowa (minus 8 - spadek o 3 punkty).

W podziale na klasy wielkości najbardziej negatywne oceny i prognozy dotyczące sytuacji gospodarczej zgłaszają jednostki mikro (o liczbie pracujących do 9 osób). Pozytywne oceny i prognozy w tym zakresie, choć ostrożniejsze od zgłaszanych przed miesiącem, formułują jedynie podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).


Przedsiębiorstwa należące do większości badanych klas wielkości odnotowały zarówno spadek sprzedaży, jak i przewidują jej pogorszenie w najbliższych trzech miesiącach - w największym stopniu przedstawiciele jednostek mikro (o liczbie pracujących do 9 osób). Jedynie podmioty duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) formułują pozytywne oceny i prognozy w tym zakresie, choć mniej optymistyczne od zgłaszanych w kwietniu.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11170

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane