PARTNER PORTALU Partner portalu: Herosi Polskiej Przedsiębiorczości

Koniunktura w handlu gorsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku

Autor: SGH Instytut Rozwoju Gospodarczego 13 lutego 2012 13:22

W I kwartale 2012 roku ogólny wskaźnik koniunktury kształtował się na poziomie +0,6 pkt. Wskaźnik ten był co prawda wyższy w stosunku do poziomu z poprzedniego kwartału (o 5,5 pkt.), jednak znacznie niższy w porównaniu do wartości sprzed roku (wyniosła ona bowiem +8,7 pkt.) oraz niższy o 5,2 pkt. w porównaniu do średniej dla tego okresu dla ostatnich dziesięciu lat (wynosi ona +5,8 pkt.) - podal SGH Instytut Rozwoju Gospodarczego.

W ciągu kwartału praktycznie nie zmieniło saldo odpowiedzi na pytanie dotyczącej zmiany ogólnej sytuacji przedsiębiorstw handlowych, a ich ogólna sytuacja w I kwartale została przez nie oceniona jako dobra (saldo odpowiedzi na to pytanie wyniosło +6,6 pkt.). 26,9% badanych przedsiębiorstw uznało ogólną kondycję swojego przedsiębiorstwa za dobrą, 52,8% ankietowanych za średnią, natomiast 20,3% za słabą.

W I kwartale w najlepszej sytuacji były przedsiębiorstwa handlowe działające branżach: drobnych artykułów metalowych, farb i szkła, mebli i sprzętu oświetleniowego oraz pojazdów mechanicznych. Podobnie jak w poprzednim kwartale, możliwości poprawy sytuacji przedsiębiorstw handlowych ograniczały następujące czynniki: konkurencja, koszty zatrudnienia pracowników, niedostateczny popyt oraz powierzchnia sprzedaży.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9965

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 923188
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane