PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Koniunktura w handlu oceniana negatywnie

Autor: GUS 22 grudnia 2011 10:49

Koniunktura w handlu oceniana negatywnie

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w grudniu oceniany negatywnie, gorzej niż w listopadzie i w analogicznym miesiącu trzech poprzednich lat. Oceny bieżącej i przyszłej sprzedaży są pesymistyczne, gorsze niż w ubiegłym miesiącu. Utrzymują się negatywne oceny dotyczące bieżącego regulowania zobowiązań finansowych, prognozy wskazują na możliwość pogłębienia problemów w tym zakresie.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w grudniu na poziomie minus 8 (w listopadzie minus 3). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 23 proc. (w listopadzie odpowiednio 17 proc. i 20 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Oceny dotyczące bieżącej i przyszłej sprzedaży są pesymistyczne, gorsze niż w ubiegłym miesiącu. Utrzymują się negatywne oceny dotyczące regulowania zobowiązań finansowych, prognozy wskazują na możliwość pogłębienia problemów w tym zakresie. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów. W konsekwencji przedsiębiorcy przewidują znaczne ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców. Zapowiadane są dalsze redukcje zatrudnienia. Jednostki sygnalizują wzrost cen bieżących na poziomie sprzed miesiąca, prognozy na najbliższe miesiące wskazują na możliwość szybszego wzrostu cen.

W poszczególnych klasach wielkości i branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W podziale na klasy wielkości najbardziej negatywnie koniunkturę oceniają jednostki małe (o liczbie pracujących do 49 osób), natomiast pozytywnie - jedynie przedsiębiorstwa duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). Przedstawiciele wszystkich wyróżnionych branż oceniają koniunkturę negatywnie: pojazdy samochodowe (minus 9 - spadek o 5 punktów), artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 9 - spadek o 21 punktów), żywnościowa (minus 8 - spadek o 3 punkty) oraz włókno, odzież, obuwie (minus 6 - spadek o 10 punktów).

Poza jednostkami dużymi (o liczbie pracujących 250 i więcej osób), które odnotowują wzrost sprzedaży, przedstawiciele pozostałych klas wielkości sygnalizują jej spadek. Najgorsze oceny w tym zakresie zgłaszają jednostki małe (o liczbie pracujących do 49 osób). Najbardziej negatywne prognozy sprzedaży formułują przedstawiciele jednostek małych (o liczbie pracujących do 49 osób), natomiast korzystne - choć
gorsze niż w listopadzie - jedynie jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

Trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych zgłaszają przedstawiciele wszystkich klas wielkości, w szczególności jednostki małe (o liczbie pracujących do 49 osób). Najbardziej negatywne prognozy w tym zakresie formułują jednostki małe (o liczbie pracujących do 49 osób). Przedsiębiorstwa duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) nie przewidują problemów w regulowaniu zobowiązań finansowych, choć
ich optymizm w tym zakresie jest mniejszy niż przed miesiącem. W podziale na klasy wielkości wszystkie przedsiębiorstwa odnotowują wzrost bieżących cen oraz przewidują kontynuację tej tendencji w najbliższych miesiącach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11446

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 508972

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane