Koszty najmu w centrach handlowych znacząco urosły

Autor: Rzeczpospolita 6 lipca 2009 09:44

Całkowite koszty najmu powierzchni w centrach handlowych wzrosły w ostatnich miesiącach nawet o 30 - 40 procent - donosi Rzeczpospolita.

- Ponieważ umowy są podpisywane w euro, a płacone w złotych, według kursu z dnia wystawienia faktury, całkowite koszty najmu wzrosły w ciągu ostatnich kilku miesięcy nawet o 30 - 40 proc. W dodatku większość sieci handlowych prowadzi inne swoje rozliczenia w euro. Nawet stabilny w większości przypadków poziom sprzedaży nie jest w stanie zrekompensować wzrostu kosztów operacyjnych - opowiada Katarzyna Michnikowska z Cushman & Wakefield.

Drugą poważną barierą dla rozwoju rynku najmu jest bardzo ograniczony dostęp do finansowania przez banki. Sieci handlowe, planując dalszą ekspansję, muszą szukać innych źródeł finansowania.

- Dlatego decyzje o najmie powierzchni dla nowych sklepów podejmowane są bardzo ostrożnie - mówi Katarzyna Michnikowska. - Z natury rzeczy rynki najmu w miastach mniejszych, które reprezentują mniejszy potencjał i oferują niższą siłę nabywczą, zostały dotknięte mocniej niż rynki dużych aglomeracji - dodaje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11170

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane