PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

KP: Mniejsza gotowość konsumentów do wydawania pieniędzy nie oszczędziła branży piwnej

Autor: www.dlahandlu.pl 22 stycznia 2013 11:31

Polska branża piwna zamknęła rok kalendarzowy 2012 słabymi wynikami sprzedaży w drugiej połowie roku następującymi po wzroście charakteryzującym pierwszą połowę. Rynek piwa w Polsce rósł tylko do lipca 2012, napędzany ładną pogodą i efektem wielkich imprez sportowych, a także wysiłkami producentów w zakresie innowacji. Ostatnie cztery miesiące roku przyniosły obniżenie wielkości sprzedaży w stosunku do ubiegłego roku, co spowodowane jest niższym poziomem optymizmu wśród konsumentów. W efekcie w ostatnim kwartale 2012 branża zanotowała spadek sprzedaży o 0,5%. Całkowita wielkość sprzedaży piwa w roku 2012 wyniosła 37,8 mln hl - informuje Kampania Piwowarska.

Jakkolwiek kwartał ten był również trudniejszy dla Kompanii Piwowarskiej, która także odnotowała spadek sprzedaży, to jednak dynamika jej sprzedaży od początku roku finansowego była wyższa od branżowej, co przełożyło się na całkowitą roczną sprzedaż 14,2 mln hl piwa i utrzymanie udziału w rynku na poziomie 38%.

- Pomimo pozytywnych wyników makroekonomicznych, wskaźniki optymizmu konsumenckiego w Polsce są skrajnie niskie, szczególnie biorąc pod uwagę naszą uprzywilejowaną pozycję gospodarczą na tle Europy - komentuje wyniki Robert Priday, prezes KP. - Mniejsza gotowość konsumentów do wydawania pieniędzy nie oszczędziła branży piwnej, czego efekty widać było wyraźnie w ostatnim kwartale, kiedy browary nie korzystały już z pozytywnych efektów masowych imprez i wysokich temperatur powietrza. Jakkolwiek mamy nadzieję, że nasi konsumenci będą nadal chętnie korzystali z bogactwa naszych marek, w tym wielu nowości, które pojawiły się na rynku w ciągu ostatniego roku, to jednak musimy pamiętać o rosnącej presji kosztowej, która sprawi, że w najbliższym czasie będziemy zapewne świadkami wzrostu cen piwa w Polsce - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11193

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane