Marże browarów drastycznie się kurczą

Autor: portalspozywczy.pl 21 sierpnia 2009 12:27

2009 r. jest dla branży piwnej wyjątkowo trudny. - Wzrosła akcyza. I wzrosły ceny prawie wszystkich surowców i materiałów. To wszystko powoduje, że koszty produkcji są wyższe niż rok temu o kilkadziesiąt proc. - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Beata Pawłowska, dyrektor generalna Royal Unibrew Polska.

Akcyza wzrosła o 13,6 proc. Zwiększyły się ceny surowców do produkcji opakowań, drożeją też media. - O 43 proc. wyższe niż rok temu są ceny pary wodnej, węgla o 37 proc., benzyna od grudnia ub.r. zdrożała o 27 proc., oleje napędowe - ok. 6,5 proc. - wylicza dyrektor Pawłowska. Rosną też ceny surowców do produkcji piwa.

Jednocześnie branża odczuwa spowolnienie gospodarcze. Tylko w pierwszym półroczu konsumpcja piwa skurczyła się o 7,5 proc. - Piwo w czasach kryzysu bywa odbierane jako dobro luksusowe, można z niego zrezygnować. Konsumenci ostrożniej podejmują decyzje zakupowe. Rynek nie toleruje więc podwyżek. W ten sposób jesteśmy ściskani z dwóch stron, nasze marże drastycznie się kurczą - żali się dyrektor generalna RU.

Royal Unibrew Polska, która obecnie ma dwa browary (w Łomży i Jędrzejowie) chce walczyć o większe obroty piwem między innymi poprzez wzrost dystrybucji swojego flagowego produktu, marki Łomża Export. Od początku roku firma zwiększyła sprzedaż tego piwa o 60 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11439

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane