PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Marzec dobrze rokuje handlowi

Autor: Gazeta Prawna 20 kwietnia 2009 11:16

W marcu sprzedaż wyraźnie wzrosła. W kolejnych miesiącach spodziewane są wzrosty od 2 do 5 proc. - podaje Gazeta Prawna.

Pojawiają się pierwsze oznaki ożywienia w branży spożywczej. Według najnowszego raportu Centrum Monitorowania Rynku w marcu w handlu nastąpiła wyraźna poprawa. Był to miesiąc, kiedy liczba transakcji towarami paczkowanymi wzrosła o 5 proc., a wartość sprzedaży o 8,6 proc. w porównaniu z marcem roku ubiegłego. Ten wzrost został osiągnięty, mimo że w ubiegłym roku święta wielkanocne przypadły w marcu. W lutym liczba transakcji zwiększyła się o 1 proc., w styczniu spadła o 3 proc.

Jak oceniają eksperci, kolejne miesiące nie powinny być gorsze. To oznacza, że polski handel czeka w tym roku kolejny wzrost sprzedaży. Będzie on zapewne mniejszy niż przed rokiem. - Handel może obronić polską gospodarkę przed recesją, bo jest siłą napędową całej gospodarki. Zapewnia płynność finansową i produktową. Szacuję, że w tym roku udział handlu i usług w PKB sięgnie 20 proc. - uważa Andrzej Faliński. W zeszłym roku kształtował się na poziomie 17,8 proc.

Zdaniem ekspertów z Centrum Monitorowania Rynku, przyrost wartości sprzedaży to w dużej mierze efekt podwyżek cen kilku kategorii produktowych kluczowych dla obrotów sklepów. Mowa o papierosach, wódce i piwie, których łączny udział w sprzedaży towarów szybko zbywalnych w małych i średnich sklepach przekracza 50 proc. Sprzedaż napojów bezalkoholowych, kawy, nabiału, słodyczy zwiększyła się w marcu od kilku do kilkunastu procent zarówno w porównaniu z poprzednim miesiącem, jak i rokiem. Rośnie sprzedaż towarów dyskontowych, ale i delikatesowych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11415

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 533212

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane