PARTNER PORTALU Partner portalu: Herosi Polskiej Przedsiębiorczości

MF szacuje spadek cen żywności w lipcu na 1,4 proc.

Autor: PAP 4 sierpnia 2009 09:45

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w lipcu spadły o 1,4 proc., zaś inflacja w ujęciu rok do roku wyniosła 3,5 proc. Miesiąc do miesiąca ceny pozostały bez zmian - szacuje Departament Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki Ministerstwa Finansów.

W grupie żywność i napoje bezalkoholowe oszacowano, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych w I połowie lipca br. były niższe, w stosunku do analogicznej połowy poprzedniego miesiąca, o 1,5 proc. - poinformowało MF.

"Najbardziej spadły ceny warzyw (o 18,5 proc.), co można wiązać z sezonowością kształtowania się dynamiki cen tej grupy. Obniżeniu uległy także ceny nabiału (o 0,5 proc., w tym ceny jaj spadły o 2,0 proc., serów o 0,6 proc., jogurtów, śmietany i napojów mlecznych o 0,1 proc., a ceny mleka nie uległy zmianie), ceny cukru i wyrobów cukierniczych (o 0,1 proc., w tym cukru o 2,0 proc.), ceny pieczywa i produktów zbożowych (o 0,1 proc., w tym ceny pieczywa były niższe o 0,4 proc., a przetworów makaronowych o 1,1 proc., wzrosły natomiast ceny ryżu o 0,3 proc. i przetworów młynarskich o 0,2 proc.) oraz ceny olejów i pozostałych tłuszczów (o 0,4 proc., w tym masła o 0,9 proc.)" - głosi komunikat MF.

"Wzrost cen odnotowano w przypadku owoców (o 0,7 proc.), napojów bezalkoholowych (o 0,7 proc., w tym kawa 0,9 proc., herbata 1,4 proc.), ryb (o 1,0 proc.) oraz mięsa (o 1,1 proc., w tym ceny mięsa wołowego wzrosły o 1,0 proc., wieprzowego o 1,6 proc., drobiu o 0,5 proc., a przetworów mięsnych i wędlin o 1,1 proc.)" - dodano.

Jednocześnie departament resortu finansów informuje, że na II połowę lipca br. założono nieco mniejszą skalę spadku cen, co jest zgodne z tendencjami z lat poprzednich.

"W grupie napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe, na podstawie notowań GUS, wynika, że ceny w I połowie lipca br., w stosunku do analogicznej połowy poprzedniego miesiąca, wzrosły o 3,3 proc. (w tym ceny napojów alkoholowych były wyższe o 0,3 proc., a ceny wyrobów tytoniowych aż o 8,8 proc. - co należy wiązać ze zmianami w zakresie podatku akcyzowego)" - napisano.

"Według notowań izb skarbowych, ceny w tej grupie w II połowie lipca br., w stosunku do analogicznej połowy poprzedniego miesiąca, wzrosły o 2,1 proc., w tym ceny napojów alkoholowych nie uległy zmianie, a ceny wyrobów tytoniowych były wyższe o 6,0 proc." - dodano.

Ministerstwo oszacowało także, że ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych w całym miesiącu wzrosły o 2,7 proc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9965

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 923188
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane