PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Minister rolnictwa: Ceny na sklepowych półkach powinny spać o 10-15 proc.

Autor: portalspozywczy.pl/TOK FM 11 sierpnia 2009 13:01

- Kiedy rosną ceny produktów rolnych u rolnika - jest to naturalne prawo rynkowe, niech rosną i na półce, ale kiedy ceny artykułów podstawowych spadają o 40 - 60 proc., to dobrze byłoby, aby na półce też spadły, przynajmniej o 10 - 15 proc. Wtedy sytuacja byłaby normalna - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki na antenie TOK FM.

W ocenie ministra rolnictwa wielokrotnie w ciągu ostatnich kilkunastu lat mogliśmy zaobserwować, że jeśli na rynku podnoszone są ceny surowców, jest to dobra okazja do podniesienia cen detalicznych. - Kiedy ceny surowców spadają, ceny detaliczne utrzymują się na tym samym poziomie - zauważa Sawicki w TOK FM. - Mechanizm rynkowy nie w pełni tutaj działa - zaznacza.
Szef MRiRW rozważa wprowadzenie w handlu mechanizmów antykoncentracyjnych. - Być może konkurencja na rynku dystrybucyjnym jest zbyt mała - dywaguje Marek Sawicki. - Być może producenci surowców są zbyt mało zorganizowani. Być może potrzebne jest wsparcie na konsolidację - zastanawia się w rozmowie z Jackiem Żakowskim.
Zdaniem ministra rolnictwa rolnictwo często nie radzi sobie z handlem. - Trzeba będzie się zastanowić, gdzie są najwyższe marże, oraz na jakich poziomach są one narzucane - planuje Marek Sawicki. Minister zapowiada, że zbada jakie marże są narzucane przez pośredników, przetwórców i w handlu.
W niektórych państwach zostały powołane specjalne zespoły ds. monitorowania marż handlowych. Ja również złożyłem wniosek do premiera o powołanie międzyresortowego zespołu. Mam nadzieję, że wniosek będzie pozytywnie rozpatrzony jeszcze w sierpniu. Powołany zespół miałby funkcjonować pod kierunkiem resortu rolnictwa

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11458

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane