PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Minister rolnictwa chce, aby UOKIK skontrolował opłaty półkowe

Autor: portalspozywczy.pl 13 sierpnia 2009 14:48

W ciągu najbliższych kilku dni na ręce prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafi wniosek ministra rolnictwa o zbadanie zgodności z prawem pobierania od producentów opłat dodatkowych przez sieci handlowe - dowiedział się portalspozywczy.pl.

W ten sposób Ministerstwo chce walczyć z obciążeniami finansowymi, które najwięksi operatorzy nakładają na swoich dostawców.
- Sieci handlowe stosują wobec swoich dostawców mechanizm tzw. marż ukrytych. Według ostatnich analiz, które trafiły na moje biurko zaledwie kilka dni temu wynika, że producenci mają do zapłacenia sieciom 28 dodatkowych opłat. Według mojej wiedzy praktyki te mają charakter tzw. klauzul niedozwolonych - mówi minister rolnictwa Marek Sawicki.
- W ciągu kilku najbliższych dni zwrócimy się ze stosownym pismem do UOKIK, aby Urząd zbadał stronę prawną praktyk stosowanych przez operatorów handlowych - dodaje minister.
Według Marka Sawickiego opłaty za usługi, które producenci żywności muszą płacić sieciom sięgają nawet 30-40 proc. ceny sprzedawanego w sklepach towaru.
Obecnie producenci płacą sieciom handlowym m.in. opłaty za wejście do sieci, miejsce na półce, za usługi promocyjne i reklamowe, opłaty z tytułu otwarcia nowego sklepu i urodzin już działającego obiektu i za usługi marketingowe. Muszą także udzielać rabatów i upustów np. z okazji wyprzedaży, promocji, czy z tytułu obsługi merchandisingowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11053

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 533212

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane