PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Minister rolnictwa: Wysokie marże handlowe są niekorzystne dla producentów i konsumentów

Autor: PAP 28 maja 2009 09:35

Wysokie marże narzucane przez handel są niekorzystne dla rolników, przetwórców i konsumentów - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki. Jego zdaniem marżami powinna zająć się Komisja Europejska.

Sawicki zwrócił uwagę, że konsumenci, mimo spadku cen żywności, płacą wyższe ceny. - Wspólna Polityka Rolna, która ma dbać o stabilizację dochodów rolników, a z drugiej strony zapewnić konsumentom dostęp do tanich, bezpiecznych, gwarantowanych produktów żywnościowych, została zakłócona i w związku z tym KE powinna interweniować - uważa szef resortu rolnictwa.

Podczas zakończonego we wtorek posiedzenia unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli Sawicki przedstawił propozycje dotyczące marż. - Zaproponowałem dwa rozwiązania - monitoring narzutów marżowych oraz wsparcie dla rozproszonego przetwórstwa rolno-spożywczego, które w konkurencji z sieciami handlowymi, wykorzystującymi pozycję dominującą, przegrywają - poinformował.

Zdaniem Sawickiego, wysokie marże dotykają zwłaszcza przetwórców zbóż i producentów przetworów mlecznych, a marża - jak zaznaczył - może sięgać nawet kilkudziesięciu procent. Minister uważa, że jest sytuacja "nienormalną", gdy w ubiegłym roku dochody rolników spadły o 16 proc., a ceny żywności wzrosły o 4,5 proc. - W interesie konsumentów wystąpiłem, by tą sprawą zajęła się KE - mówił.

Minister zaznaczył, że dopiero gdy zaproponowane KE rozwiązania lub inne instrumenty wsparcia okażą się nieskuteczne, ostatecznym rozwiązaniem może być regulacja marż.

Sawicki zapewnił, że jego propozycje znalazły poparcie u ministrów rolnictwa z innych krajów. - Jedynie ministrowie z Niemiec i Wielkiej Brytanii nie zabrali głosu w tej sprawie - powiedział.

Poinformował, że unijna komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer- Boel zobowiązała się, że do końca listopada przedstawi raport w tej sprawie.

Dodał, że resort rolnictwa zamierza w najbliższym czasie rozprowadzić w zakładach przetwórczych ankietę przygotowaną przez KE. - Chcemy się dowiedzieć, jakie praktyki stosują sieci handlowe. Jeżeli będzie dostatecznie dużo odpowiedzi, ich wyniki zostaną przedstawione opinii publicznej, ponieważ konsument ma prawo wiedzieć, gdzie tworzą się wysokie ceny żywności - podkreślił Sawicki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11446

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 508972

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane