PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Mocny spadek Indeksu Biznesu PKPP Lewiatan

Autor: PKPP Lewiatan 6 lipca 2012 13:57

W czerwcu br. Indeks Biznesu PKPP Lewiatan, po półrocznej stabilizacji spadł o kilka punktów, co wskazuje, że spowolnienie gospodarcze, z opóźnieniem, ale jednak nadchodzi do naszego kraju.

Słabnie tempo wzrostu popytu krajowego, bo maleje konsumpcja publiczna i indywidualna, hamują inwestycje. Złym sygnałem jest spadek napływu inwestycji zagranicznych. Sytuację ratuje ciągle dodatni eksport netto oraz dobra kondycja finansowa banków i przedsiębiorstw.
Indeks roczny spadł o dwa punkty do 38 pkt i osiągnął wartość sprzed dwóch lat, półroczny stracił trzy punkty, a kwartalny cztery. Wszystkie są wyraźnie poniżej 50 pkt. Już dane za pierwszy kwartał br. ujawniły znaczące obniżenie tempa wzrostu gospodarczego w stosunku do ubiegłego roku. Stało się tak głównie za sprawą kurczącego się popytu, tak krajowego jak i zagranicznego. Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu maleje od początku roku, mimo niewielkiej poprawy w ostatnim miesiącu. Przyczynia się do tego słabszy popyt zagraniczny, widoczny zwłaszcza w branżach eksportowych. Od kilku kwartałów ograniczane są wydatki na spożycie publiczne. Na skutek stagnacji realnego funduszu płac spada spożycie indywidualne, czego efektem jest niższa dynamika sprzedaży detalicznej. Taka tendencja będzie się utrzymywała się w najbliższych kilku kwartałach.

Wzrost gospodarczy podtrzymują dodatni eksport netto, bo jeszcze szybciej od spadku dynamiki eksportu, maleje dynamika importu, a także wysokie tempo wzrostu akumulacji, w tym inwestycji, co związane było z przygotowaniami do EURO 2012, ale może ulec wygaszeniu w trzecim kwartale.

Niepewna koniunktura na świecie i malejące tempo eksportu zapewne skłonią przedsiębiorstwa do ograniczenia wydatków na akumulację i inwestycje. Niedobrym sygnałem jest zahamowanie napływu inwestycji zagranicznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11474

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 533212

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane