PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Na koniec roku ceny żywności wzrosną o 3 proc.

Autor: Rzeczpospolita 28 czerwca 2012 12:50

Zdaniem ekonomistów, na koniec roku wzrost cen żywności wyniesie ok. 3 proc., podczas gdy w grudniu 2011 roku zwyżka cen żywności rok do roku wyniosła 4,7 proc. Także w wakacje żywność nie będzie tania - wzrost cen napędzać będą drogie owoce sezonowe - czytamy w Rzeczpospolitej.

Jak informuje „Rz", przedstawiciele branży owocowo-warzywnej szacują, że w tym roku truskawki są o 60 - 70 proc. droższe niż przed rokiem. To efekt m.in. mniejszych zbiorów spowodowanych wymrożeniami upraw w wielu miejscach w Polsce. Droższe niż w 2011 roku będą w tym roku wiśnie. Stabilne powinny być natomiast ceny jabłek.

Tymczasem drogie owoce mogły być jednym z czynników napędzających ceny żywności już w czerwcu tego roku. Wpływ na ich wzrost mogły mieć także podwyżki cen wieprzowiny i drobiu. W maju zdrożały bowiem ceny surowca w skupie.

2,7 proc. więcej kosztowały żywność i napoje w maju 2012 r. w porównaniu z majem 2011 r. Ekonomiści IERiGŻ przypominają, że w czerwcu zazwyczaj rozpoczyna się sezonowy spadek cen żywności. W tym roku mógł jednak nie wystąpić, choć może być widoczny w lipcu i sierpniu, głównie za sprawą tradycyjnie większej podaży owoców i warzyw - czytamy w „Rz".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11109

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane