PARTNER PORTALU Partner portalu: Herosi Polskiej Przedsiębiorczości

Nastroje konsumentów najgorsze od dwóch lat

Autor: PAP 31 marca 2011 14:49

W marcu nastroje konsumenckie uległy znacznemu pogorszeniu, a mierzący je Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos zanotował spadek o 10,47 pkt i wynosi obecnie 76,2 pkt. To najbardziej gwałtowne pogorszenie nastrojów konsumenckich od dwóch lat.

"Obecny trend spadkowy optymizmu konsumentów obserwujemy już od czerwca ubiegłego roku. Silne pogorszenie dotyczy obu wskaźników składowych WOK - Klimatu Gospodarczego (-15,5 pkt) oraz Skłonności do zakupów (-7,14 pkt)" - napisano w komentarzu.

"W marcu nastroje konsumentów wystawione zostały na poważną próbę. Niepokoje społeczne w państwach arabskich i trzęsienie ziemi w Japonii mogły być odbierane w kategoriach zagrożeń dla światowej, a zatem i polskiej gospodarki. (...) Także na krajowym podwórku nie brakowało powodów do troski. Rządowy zamiar łatania dziury budżetowej częścią środków dotychczas przekazywanych do OFE może budzić niepokój przyszłych emerytów o swoje emerytury i jednocześnie uświadamia konsumentom jak zły jest rzeczywisty stan finansów państwa" - dodano.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 10 a 16 marca 2011 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1014 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9931

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 923188
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane