NBP: II kwartał przyniósł nadmierne zapasy w handlu

Autor: NBP 13 lipca 2012 11:17

Kondycja przedsiębiorstw pozostaje dobra, choć przewidywania na kolejny kwartał zwłaszcza dotyczące popytu, wyraźnie się pogorszyły. Ankietowani menedżerowie spodziewają się stopniowego obniżenia dynamiki wzrostu koniunktury gospodarczej kraju. Gorsze nastroje przedsiębiorców przełożyły się na spadek aktywności inwestycyjnej oraz ograniczenie planów zwiększania zatrudnienia - stwierdzają autorzy najnowszego raportu NBP. Wyniki badań wykazują niewielki spadek wykorzystania mocy produkcyjnych, wzrost bariery popytowej oraz nasilenie się - szczególnie w handlu - zjawiska nadmiernych zapasów.

Przedsiębiorcy prezentują mniej optymistyczne oczekiwania na przyszłość - spodziewają się dalszego pogorszenia perspektyw zbytu, spadł optymizm dotyczący popytu, nowych zamówień oraz produkcji. Trend ten nie występuje jedynie w przypadku prognoz eksportu.

Firmy eksportujące towary za granicę bardziej optymistycznie oceniają swoją kondycję. Ta poprawa wynika m.in. z deprecjacji złotego obserwowanej w II kwartale, dzięki której eksporterom udało się osiągnąć wyższą opłacalność sprzedaży zagranicznej oraz wyższe marże. i.

Słabnące perspektywy zbytu negatywnie wpływają na zwiększanie zatrudnienia w przedsiębiorstwach. W ślad za gorszymi perspektywami zatrudnienia maleje odsetek firm planujących podniesienie płac. Plany znaczącej redukcji zatrudnienia deklarują jedynie przedsiębiorstwa budowlane, w przypadku pozostałych firm można oczekiwać jedynie niewielkich zmian.

Po zakończeniu mistrzostw Euro 2012 spada optymizm prognoz popytu, co negatywnie odbija się na aktywności inwestycyjnej. Zarówno przedsiębiorstwa z sektora MSP oraz jak i grupa dużych przedsiębiorstw (z wyjątkiem największych jednostek) deklarują zmniejszenie nakładów na inwestycje, co uzasadniane jest zagrożeniem pogorszenia koniunktury i związaną z tym niepewną sytuacją potencjalnych inwestorów.

W III kw. 2012 r., drugi kwartał z rzędu, nastąpił spadek oczekiwań inflacyjnych przedsiębiorstw. Taki spadek dotyczy zarówno cen surowców i materiałów, jak i planowanej przez przedsiębiorstwa cen oferowanych produktów i usług. Spodziewane jest również zmniejszenie zasięgu podwyżek cen.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11127

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane