PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

NBP: Słabnie dynamika spożycia prywatnego

Autor: www.dlahandlu.pl 23 sierpnia 2012 12:15

Spożycie prywatne w I kw. 2012 r. wzrosło realnie o 1,8 proc. r/r, najwolniej od II kwartału 2010 r. Od II kw. 2011 r. dynamika spożycia prywatnego słabnie. Poprawa tempa wzrostu spożycia prywatnego w najbliższym kwartale wydaje się analitykom NBP mało prawdopodobna ze względu na wysoką niepewność konsumentów oraz słabnącą dynamikę sprzedaży detalicznej.

Narodowy Bank Polski opublikował 23 sierpnia br. kolejną, cokwartalną analizę sytuacji finansowej sektora gospodarstw domowych, tym razem z danymi za I kw. 2012 r.

Gospodarstwa domowe w I kw. 2012 r. zwiększyły swoje aktywa finansowe o 28,7 mld zł, przeznaczając na nie o ponad 60% więcej środków niż w poprzednim kwartale. Dokonały przy tym dywersyfikacji swoich aktywów lokując je w zbliżonych wielkościach w akcjach i udziałach kapitałowych oraz w depozytach. Zaangażowanie w akcje, udziały kapitałowe i fundusze inwestycyjne wzrosło o kwotę 12,5 mld zł. Depozytów bankowych przybyło łącznie 11,3 mld zł. Nieznacznie tylko powiększyły się inwestycje w dłużne papiery wartościowe, głębiej niż zazwyczaj sezonowo obniżyły się zasoby gotówki. Gospodarstwa domowe zwiększyły w I kw. 2012 r. swoje zobowiązania finansowe łącznie o 8,4 mld zł, nieco mniej niż w kwartale poprzedzającym. Gros transakcji stanowiły pożyczki i kredyty zaciągnięte w kwocie 6,9 mld zł, niewiele niższej niż przed kwartałem, minimalnie obniżyły się również - w porównaniu z poprzednim kwartałem - ich pozostałe zobowiązania finansowe.

Spożycie prywatne w I kw. 2012 r. wzrosło realnie o 1,8% r/r wobec wzrostu o 2,4% r/r w poprzednim kwartale. Po eliminacji wahań sezonowych dynamika tej kategorii obniżyła się do 0,8% r/r. Spożycie prywatne utrzymało się na poziomie z poprzedniego kwartału. Po wyraźnym przyspieszeniu tempa wzrostu spożycia zapoczątkowanym w 2010 r., od II kw. 2011 r. obserwuje się spowolnienie dynamiki tej kategorii 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11370

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane