PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Nowa fala cen podwyżek żywności

Autor: Rzeczpospolita 18 października 2010 08:45

Nowa fala cen podwyżek żywności

Pięciu ekonomistów, z którymi rozmawiała Rzeczpospolita, uważa, że w grudniu zapłacimy za produkty spożywcze średnio o ok. 5 proc. więcej niż przed rokiem. To znacznie więcej, niż jeszcze niedawno szacowali analitycy. Jak podaje gazeta, ceny napędzają rekordowo drogie warzywa i owoce. Kolejnej fali podwyżek możemy się spodziewać w 2011 roku.

Duża zwyżka to efekt rekordowych cen surowców i w Polsce, i na świecie. Duży wpływ na ceny w polskich sklepach mają też słabe zbiory w kraju oraz w UE - podaje Rzeczpospolita. Według Krystyny Świetlik z IERiGŻ w grudniu ceny owoców mogą być nawet o jedną piątą wyższe niż przed rokiem. Rekordowo drogie są nie tylko owoce krajowe, ale także cytrusy. Ceny soków, w których udział owoców jest największy, wzrosły już o kilka, kilkanaście procent. IERiGŻ szacuje, że w grudniu o 15 - 17 proc. droższe niż przed rokiem będą także warzywa. Więcej o 5 - 6 proc. zapłacimy natomiast za produkty zbożowe. We wrześniu ceny pszenicy w skupie były o niemal 40 proc. wyższe niż przed rokiem. Wzrostu cen nie wykluczają także producenci słodyczy.

Spokojniej jest na razie na rynku mleka - podaje dziennik. Koszty surowców są na razie stabilne także na rynku wieprzowiny. Rafał Benecki, starszy ekonomista Banku ING, sądzi, że skutki tego, co dzieje się w branży zbożowej, będą widoczne na rynku mięsa z lekkim opóźnieniem i odczujemy je na początku 2011 r.

Branża odczuje też przyszłoroczną podwyżkę VAT - zauważa Rzeczpospolita.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • czytelnik 2010-10-18 09:39:06

    Temat tego artukułu ma składnię dość mocno odbiegającą od j.polskiego. Skąd się biorą tacy "dziennikarze" i czy nikt tego nie daje do korekty????

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11207

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane