REKLAMA
REKLAMA

Pentor: poprawa koniunktury konsumenckiej

Autor: Pentor 21 kwietnia 2011 09:08

Po silnym marcowym pogorszeniu koniunktury konsumenckiej, kwietniowy jej odczyt jest nieco mniej pesymistyczny. Ogólny wskaźnik klimatu konsumenckiego (Penkon) ukształtował się na poziomie minus 25,9 i jest o 2,5 punkty korzystniejszy niż przed miesiącem - podał Pentor.

REKLAMA

Poprawa wystąpiła zarówno w wymiarze makro tj. w zakresie percepcji stanu i perspektyw polskiej gospodarki (o 3 punkty do poziomu minus 31,9), jak i na płaszczyźnie mikro - aktualnej i oczekiwanej sytuacji finansowej gospodarstw domowych ( o 2 punkty do poziomu minus 19,9).

Poprawie uległy jednak głównie oczekiwania wobec przyszłości w perspektywie najbliższych 12 m-cy. Wskaźnik wyprzedzający wzrósł bowiem o 5,7 punktów (z minus 19 na minus 13,3), natomiast wskaźnik ocen bieżących zaledwie o 0,6 pkt (z minus 39,6 na minus 39). Tak więc, o ile aktualna sytuacja ekonomiczna kraju i finansowa gospodarstw domowych nadal oceniana jest bardzo krytycznie, to perspektywy rozwoju widziane są mniej pesymistycznie, niż w marcu br.

Inflacja i jej skutek w postaci realnego spadku wartości złotego pozostaje najważniejszym czynnikiem generującym niekorzystny klimat wśród polskich konsumentów.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4835

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA