PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Piwo najczęściej wybieranym alkoholem

Autor: CBOS 24 sierpnia 2010 15:12

Piwo najczęściej wybieranym alkoholem

Z badań CBOS wynika, że najczęściej spożywanym alkoholem jest piwo (52 proc. wskazań wśród deklarujących picie alkoholu). W ciągu ostatnich trzech lat jego popularność jeszcze wzrosła. W ocenie CBOS, warto zaznaczyć, że o ile wino, które należy do relatywnie często spożywanych alkoholi (21 proc.), wskazuje w zasadzie tyle samo osób co trzy lata temu, o tyle popularność wódki w tym okresie wyraźnie zmalała (z 24 proc. do 17 proc.). Nie zmieniła się grupa osób sięgających po alkohole wysokogatunkowe (6 proc.)

Ponad trzy czwarte (76 proc.) dorosłych Polaków nie stroni od alkoholu, przy czym dwie trzecie (65 proc.) twierdzi, że pije czasami, co dziewiąty (11 proc.), że często, a ponad jedna piąta badanych (22 proc.) deklaruje abstynencję - wynika sondażu CBOS. Według CBOS, w ciągu ostatnich trzynastu lat zwiększyła się o 6 punktów procentowych grupa abstynentów, zmalał zaś o 4 punkty procentowe odsetek tych, którzy rzadko piją alkohol.

Z analiz CBOS wynika, że preferencje w wyborze rodzaju alkoholu zależą od płci i wieku. Piwo jako najczęściej spożywane wskazuje większość mężczyzn deklarujących picie alkoholu (70 proc.) i niespełna jedna trzecia kobiet (30 proc.). Odwrotnie jest w przypadku wina. Cieszy się ono znacznie większą popularnością wśród kobiet (38 proc.) niż wśród mężczyzn (6 proc.).

Według CBOS, ponad jedna trzecia deklarujących picie alkoholu (36 proc.) przynajmniej raz w tygodniu pije piwo, przy czym co dwudziesty (5 proc.) codziennie. Niemal co trzeci (32 proc.) sięga po ten napój od jednego do trzech razy w miesiącu, a mniej więcej co piąty (19 proc.) jeszcze rzadziej. Stosunkowo niewielu jest badanych, którzy piją alkohol, ale nigdy nie sięgają po piwo (12 proc.).

Przynajmniej raz w miesiącu pije wino co czwarty badany (27 proc.), a wódkę - co trzeci (32 proc.). Wina w ogóle nie pije jedna czwarta ankietowanych (24 proc.), a wódki - jeszcze mniejsza grupa (15 proc.). Najrzadziej spożywane są inne mocne alkohole, jak koniak czy whisky. Najwięcej osób (26 proc.) twierdzi, że zdarza im się je pić raz w roku, a 40 proc. stroni od nich całkowicie.

 

Według CBOS, mężczyźni wydają na alkohol przeciętnie niemal dwukrotnie więcej niż kobiety (miesięcznie 61,68 zł wobec 33,61 zł.). Relatywnie więcej niż inne grupy wiekowe wydają na alkohol osoby mające od 25 do 44 lat, natomiast mniej - starsi badani.

Zdecydowana większość deklarujących picie alkoholu (75 proc.) spożywa go najczęściej w domu. Mniej więcej jedna ósma (12 proc.) pije napoje alkoholowe przede wszystkim w barach, pubach, jedynie nieliczni (2 proc.) - w restauracjach. Co dwunastemu respondentowi (8 proc.) najczęściej zdarza się pić alkohol na wolnym powietrzu. Nikt nie zadeklarował, że zazwyczaj robi to w miejscu pracy.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 8-14 lipca tego roku na liczącej 899 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11446

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 508972

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane