PARTNER PORTALU Partner portalu: Herosi Polskiej Przedsiębiorczości

PKPP Lewiatan: Inflacja bazowa spadnie, konsumpcja przyhamuje

Autor: PKPP Lewiatan 21 lipca 2011 10:15

Inflacja bazowa w czerwcu br. po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 2,4 proc. w ujęciu rocznym - podał NBP. - W czerwcu ceny żywności i energii w najmniejszym stopniu od początku roku wpłynęły na wysokość wskaźnika inflacji (CPI) - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

- Sprawdzają się prognozy mówiące o tym, że ceny żywności i energii będą miały coraz mniejszy wpływ na inflację. Natomiast inflacja bazowa, po wyłączeniu właśnie żywności i energii, jest ciągle wysoka, co oznacza, że zarówno oczekiwania inflacyjne, jak i presja popytowa nie słabną. To także dowód na to, że dotychczas prowadzona polityka pieniężna - czterokrotna podwyżka stóp procentowych - okazała się nieskuteczna.
Trzeba się liczyć z tym, że niepewność związana z nierozwiązanym problemem niewypłacalności Grecji i kilku innych krajów, przełoży się na decyzje gospodarstw domowych, które zmniejszą konsumpcję. Zresztą było to już widać po wynikach sprzedaży detalicznej w maju br.
W kolejnych miesiącach jest więc szansa na ograniczenie inflacji bazowej, ale będzie temu towarzyszyła mniejsza dynamika konsumpcji, co niestety odbije się negatywnie na tempie wzrostu gospodarczego - komentuje Małgorzata Starczewska- Krzysztoszek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9445

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 923188
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane