REKLAMA
REKLAMA

PKPP Lewiatan: Inflacja na koniec roku wyniesie ok. 4 proc.

Autor: PKPP Lewiatan 16 listopada 2011 09:53

Inflacja w październiku wyniosła 4,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, wobec 3,9 proc we wrześniu - podał GUS. „Nie było szans na utrzymanie niższej inflacji. Na koniec roku wyniesie ona 4-4,1 proc." - ocenia dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

REKLAMA
Jak podaje PKPP Lewiatan, w skali miesięcznej, w październiku wzrost cen był jednym z najwyższych od połowy 2009 roku. Największy wpływ na wzrost inflacji miała sezonowo drożejąca żywność (przerywając czteromiesięczny trend) oraz wyższe ceny paliw. Po przejściowym zamrożeniu cen paliw we wrześniu teraz obserwujemy ich przyspieszony wzrost. Nie ma specjalnej nadziei, że przed ich dalszym wzrostem może nas uchronić ewentualne wzmocnienie złotego w stosunku do dolara, tym bardziej, że rząd zapowiedział już podniesienie od 1 stycznia 2012 stawki akcyzy na paliwa dieslowskie.

- To dodatkowe argumenty dla Rady Polityki Pieniężnej za utrzymaniem do końca 2011 r. stóp procentowych na obecnym poziomie - dodaje Jacek Adamski.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4341

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA