PKPP Lewiatan: Na koniec roku inflacja będzie wyższa niż się spodziewaliśmy

Autor: PKPP Lewiatan 14 grudnia 2011 10:29

Jak podał GUS, inflacja w listopadzie wyniosła 4,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, wobec 4,3 proc w październiku. - Na koniec roku inflacja będzie wyższa niż się spodziewaliśmy. Jej spadek w kolejnych miesiącach będzie znacznie wolniejszy - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

W skali miesięcznej, w listopadzie wzrost cen był jednym z najwyższych od ponad dwóch lat i wyniósł 0,7 proc. Największy wpływ na przyspieszenie inflacji miała drożejąca żywność, wyższe ceny paliw, a także rosnące opłaty związane ze zdrowiem.

W ostatnich miesiącach widoczna jest większa skłonność firm do podnoszenia cen polskich produktów, w związku z rosnącym na nie popytem, spowodowanym z kolei coraz wyższymi cenami importowanych odpowiedników. Nadal mimo osłabienia gospodarki światowej nie spadają ceny surowców, co też przekłada się na wyższe koszty przedsiębiorstw, a tym samym na ceny produkowanych przez nie towarów.

- W tej sytuacji Rada Polityki Pieniężnej nie będzie spieszyła się z obniżką stóp procentowych i przez najbliższe miesiące pozostawi je na obecnym poziomie - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10941

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane