PKPP Lewiatan: na szybki wzrost cen mają wpływ głównie impulsy zewnętrzne

Autor: PKPP Lewiatan 16 czerwca 2011 09:34

Jak już podawaliśmy, w maju br. inflacja wyniosła aż 5 proc. wobec 4,5 proc. przed miesiącem. - Ten szybszy wzrost cen jest w dużym stopniu wywołany impulsami zewnętrznymi (wzrost światowych cen żywności i energii), na które nie mamy wpływu, a także efektem bazy sprzed roku. Jeśli wziąć pod uwagę inflację w stosunku do poprzedniego miesiąca, a nie ubiegłego roku (w maju br. wyniosła 0,6 proc. wobec kwietnia), to w Polsce jest ona niższa już czwarty miesiąc z rzędu niż w strefie euro - tłumaczy dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan.

- Rada Polityki Pieniężnej nie powinna jednak reagować na majowy wzrost inflacji. Należy spokojnie obserwować inflacje bazową i to co się dzieje z płacami. Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych zaczną działać, ale z opóźnieniem - dodaje Jacek Adamski.

Najszybciej kolejny miesiąc z rzędu rosły ceny żywności (o 9,4 proc. w porównaniu z majem 2010 roku) i paliw (11,9 proc.).

Analitycy Ministerstwa Gospodarki oczekują, że w czerwcu roczny wskaźnik powinien spaść do około 4,8 proc. W kolejnym miesiącu powinniśmy także mniej zapłacić za żywność, odzież i obuwie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11272

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane