PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

PKPP Lewiatan: Polacy szturmują sklepy

Autor: PKPP Lewiatan, dlahandlu.pl 26 maja 2011 10:09

W kwietniu br. sprzedaż detaliczna wzrosła aż o 18,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2010 roku. To najlepszy wynik od lutego 2008 - podał GUS. -Wyraźne przyspieszenie dynamiki sprzedaży detalicznej, może być spowodowane obawą gospodarstw domowych przed dalszym wzrostem inflacji - skomentowała Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

- Wzrost sprzedaży detalicznej w kwietniu był niebywale wysoki i nie da się go wytłumaczyć tylko niską bazą sprzed roku (w kwietniu 2010 roku sprzedaż detaliczna była słaba) , czy tegorocznymi świętami wielkanocnymi. Wysoką dynamikę sprzedaży odnotowaliśmy praktycznie we wszystkich grupach towarów. Aż o 35 proc. wzrosła sprzedaż odzieży i obuwia, o prawie 18 proc. mebli, RTV i AGD. Oznaczać to może powrót do wysokiej konsumpcji i to mimo, że zatrudnienie i wynagrodzenia wcale nie rosną tak szybko. Niewykluczone jednak, że główną przyczyną szalonych zakupów Polaków są ich obawy przed dalszym wzrostem cen. Wolą kupować w sklepach teraz, bo są przekonani, że wkrótce będzie drożej. W tej sytuacji Rada Polityki Pieniężnej, na czerwcowym posiedzeniu, ma przesłanki do kolejnej podwyżki stóp procentowych. Chociaż moim zdaniem najważniejszym czynnikiem, który wpłynie na jej decyzję będzie ewentualne pojawienie się presji płacowej - tłumaczy Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Jak już pisaliśmy, wysoką dynamikę sprzedaży notowano m.in. w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (wzrost o 44,2 proc.), sprzedających włókno, odzież, obuwie (o 36,2 proc.) oraz pojazdy samochodowe, motocykle, części (o 13,2 proc.).

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11517

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane