PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

PKPP Lewiatan: Spowolnienie gospodarcze będzie łagodne

Autor: PKPP Lewiatan 17 stycznia 2012 09:54

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w grudniu 2011 roku uległ niewielkiej redukcji, bo tylko o jeden punkt, indeks roczny za ubiegły rok obniżył się do 45 pkt, a indeks kwartalny do 44 pkt. W pierwszym notowaniu na nowy rok indeks roczny spadł o cztery punkty w stosunku do ostatniego notowania za rok ubiegły. Spadki są jednak dosyć umiarkowane, co może świadczyć, że nie grozi nam gwałtowne załamanie koniunktury.

Indeks popytu, który w grudniu za ostatni kwartał ub. roku zmalał o kolejny punkt do 43 pkt, w pierwszej rocznej prognozie na nowy rok spadł aż do 34 pkt. Chociaż ostatni kwartał ub. roku nie wykazał jeszcze zbyt silnego spowolnienia popytu, co pokazują wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji sprzedanej przemysłu, to należy się tego spodziewać w bieżącym roku.

Jak dotąd można było już zauważyć spowolnienie dynamiki eksportu, chociaż eksport netto zaczyna znowu wykazywać pozytywny wkład do wzrostu PKB, bo bardziej maleje dynamika importu. Można się też spodziewać, że malejące przyrosty zatrudnienia oraz rosnące bezrobocie przełożą się na dalsze ograniczenie podwyżek płac, które już przy obecnej inflacji notują realne spadki. To zapewne spowoduje obniżenie tempa wzrostu konsumpcji prywatnej, obok już malejących wydatków na spożycie publiczne.

Wobec pesymistycznych przewidywań koniunktury światowej, a co za tym idzie eksportu, czeka nas ograniczenie wydatków inwestycyjnych, chociaż tutaj możemy liczyć na pewien poślizg czasowy w związku z kontynuacją już rozpoczętych projektów. Pocieszający jest przyspieszający mimo kryzysu na świecie napływ zagranicznych inwestycji bezpośrednich, co wynika z poprawiającej się kondycji makroekonomicznej gospodarki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11193

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane