PARTNER PORTALU Partner portalu: Herosi Polskiej Przedsiębiorczości

PKPP Lewiatan: Sprzedaż detaliczna spadła, ale nie ma podstaw do obaw

Autor: PKPP Lewiatan, www.dlahandlu.pl 29 maja 2012 09:10

PKPP Lewiatan: Sprzedaż detaliczna spadła, ale nie ma podstaw do obaw

Jak niedawno podał GUS sprzedaż detaliczna w kwietniu br. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła o 5,5 proc. - Nie ma podstaw do obaw. Dynamika sprzedaży zwolniła, ale nadal jest przyzwoita. W maju może być podobnie, ale w czerwcu może być już wyższa - uważa dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

W kwietniu wzrost sprzedaży detalicznej był wolniejszy ponieważ bardzo wysoka była ubiegłoroczna baza odniesienia - 18,6 proc. Ponadto część zakupów świątecznych było dokonywanych w ostatnim tygodniu marca. Ale nie ulega jednak wątpliwości, że konsumpcja nieco zwolniła.

Struktura sprzedaży detalicznej napawa jednak lekkim optymizmem. Dynamicznie rosła sprzedaż mebli, RTV i AGD. Gdyby gospodarstwa domowe obawiały się o przyszłość, nie kupowały teraz drogiego sprzętu. Chociaż z drugiej strony coraz więcej pieniędzy konsumenci zostawiają w niewyspecjalizowanych sklepach, w których kupują niemarkowe, za to tańsze towary. Zapewne ta tendencja będzie się utrzymywała w tym roku.

- W maju wzrost sprzedaży detalicznej powinien być podobny, bo będziemy wydawali pieniądze na wakacje, zakup wycieczek, wczasów, itp. Ale już w czerwcu może przyspieszyć z powodu Euro 2012 - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9726

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 923188
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane