PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

PKPP Lewiatan: Szybszy wzrost cen mogą napędzić drożejące paliwa

Autor: PKPP Lewiatan 16 kwietnia 2012 09:26

Inflacja w marcu br. wyniosła 3,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, wobec 4,3 proc. w lutym - podał GUS. - Inflacja wyhamowała, ale nie wiadomo czy w kolejnych miesiącach będzie podobnie. Szybszy wzrost cen mogą bowiem napędzić drożejące paliwa - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Spadek inflacji w marcu, to z jednej strony efekt wysokiej bazy sprzed roku (w marcu 2011 rok inflacja wyniosła 4,3 proc.), z drugiej zaś nieco niższego tempa wzrostu cen żywności. Niepokoi jednak ciągle bardzo wysokie tempo wzrostu cen paliw, co może przełożyć się na wysokość wskaźnika inflacji w kolejnych miesiącach.

- Spowolnienie gospodarcze w Chinach, a także w Europie może zmniejszyć popyt na surowce, w tym paliwa, a tym samym może przyhamować wzrost ich cen. Niestety, na ceny surowców wpływ ma nie tylko popyt generowany przez sferę realną, ale również zachowania rynków finansowych  - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z PKPP Lewiatan.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11370

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane