REKLAMA
REKLAMA

PKPP Lewiatan: wzrost krajowego popytu konsumpcyjnego

Autor: dlahandlu.pl/pr 10 lutego 2011 10:01

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w styczniu br. zyskał w notowaniu rocznym prawie dziesięć punktów w stosunku do ostatniego notowania za ubiegły rok osiągając 55 pkt. Indeks kwartalny natomiast obniżył się w stosunku do notowania za ostatni kwartał ub. roku o cztery punkty do 48 pkt.

REKLAMA

Jak podaje Lewiatan, należy oczekiwać dalszego umocnienia wzrostowego trendu PKB do końca bieżącego roku, chociaż możemy się liczyć z pewnym ostudzeniem koniunktury w początkach roku, w wyniku przejściowego osłabienia czynników popytowych w stosunku do poprzedniego kwartału.
Dane za ostatni kwartał wskazują na silny wzrost konsumpcji i zahamowanie spadku inwestycji. Wydaje się, że podobne tendencje utrzymają się również w tym roku. - Spodziewamy się ożywienia inwestycji, ponieważ przedsiębiorstwa już odczuwają niedostatek mocy wytwórczych w stosunku do napływających zamówień. Zahamowany został też spadek napływu inwestycji zagranicznych i można oczekiwać istotnego odbicia w górę ich napływu, tak na świecie jaki i w Polsce, jeżeli nie dojdzie do jakiegoś załamania na rynkach finansowych z powodu nabrzmiałych deficytów fiskalnych - pisze organizacja.
Indeks popytu kwartalnego spadł nieco do poziomu 49 pkt, ale indeks roczny wzrósł aż o czternaście punktów do 60 pkt w nowym roku w porównaniu z ubiegłym. Już od drugiego kwartału ub. roku zanotowano istotne ożywienie krajowego popytu konsumpcyjnego, a ostatni kwartał okazał się pod tym względem rekordowy.


WYBRANE DLA CIEBIE


REKLAMA
REKLAMA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

REKLAMA

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 12698

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 663

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane
REKLAMA