PARTNER PORTALU Partner portalu: Herosi Polskiej Przedsiębiorczości

Podwyżka VAT wpłynęła na pogorszenie nastrojów konsumenckich

Autor: PAP 31 sierpnia 2010 16:29

Sierpień przyniósł największy spadek nastrojów konsumentów od ponad roku - wynika z badania Ipsos. Rosną obawy o przyszłość polskiej gospodarki w związku z zapowiadanym podwyższeniem stawek VAT, o wzrost cen i bezrobocia.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów obniżył się o 4,2 pkt, osiągając wartość 92,6 pkt - poinformował we wtorek Ipsos. Firma zastrzegła, że sierpniowy poziom WOK jest jednak wciąż wyższy od najlepszego ubiegłorocznego wyniku; w sierpniu 2009 r. było to 87,2 pkt.

Wyjaśniono, że ostatni spadek WOK jest spowodowany przede wszystkim bardzo wyraźnym obniżeniem Wskaźnika Klimatu Gospodarczego, będącego jedną ze składowych WOK, który obniżył się o 10,1 pkt, do 80,7 pkt.

"Wraz z zapowiadaną podwyżką podatku VAT wzrosły obawy o przyszłość polskiej gospodarki. Udział osób spodziewających się, że w ciągu najbliższego roku nastąpi pogorszenie sytuacji gospodarczej naszego kraju wzrósł (w porównaniu z lipcem - PAP) o 7 pkt procentowych do poziomu 32 proc." - napisano w raporcie.

Zdaniem Ipsos w związku z podwyżką VAT konsumenci obawiają się też szybszego niż dotychczas wzrostu cen. Odsetek osób wyrażających taką obawę wzrósł prawie dwukrotnie z 19 proc. do 37 proc. Ponad 40 proc. Polaków obawia się wzrostu bezrobocia w ciągu najbliższych 12 miesięcy (wzrost o 10 pkt procentowych). Przekonanie o spadku bezrobocia w ciągu najbliższego roku podziela jedynie 11 proc. pytanych.

"Mimo obaw dotyczących krajowej gospodarki i wzrostu bezrobocia, a także nieco większych obaw o przyszłą sytuację materialną gospodarstw domowych, spodziewany wzrost cen czyni okres przed wprowadzeniem podwyżki VAT bardziej atrakcyjnym, by kupować dobra trwałego użytku" - wyjaśnili autorzy analizy.

Wskaźnik Skłonności do Zakupów pozostał praktycznie na dotychczasowym poziomie, w okolicach punktu równowagi wynoszącego 100 pkt.

Jak informuje Ipsos Wskaźnik Optymizmu Konsumentów może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Sierpniowy pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 6 a 16 sierpnia 2010 r. na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1003 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9726

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 923188
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane