PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Pogorszenie koniunktury w handlu detalicznym

Autor: dlahandlu.pl 24 stycznia 2011 09:36

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w styczniu br. kształtuje się na poziomie minus 6 (w grudniu było minus 2). Jak informuje GUS, poprawę koniunktury zasygnalizowało 16 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 22 proc. (przed miesiącem było to odpowiednio 18 proc. i 20 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Ogólny klimat koniunktury w bieżącym miesiącu w sekcji żywność wyniósł -12,4.

Klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w styczniu oceniany negatywnie, podobnie jak przed rokiem i gorzej niż w ubiegłym miesiącu. Pogorszenie ocen koniunktury spowodowane jest bardziej pesymistycznymi prognozami w zakresie sprzedaży i regulowania bieżących zobowiązań finansowych. W styczniu odnotowuje się wzrost sprzedaży w stosunku do grudnia 2010 r., w konsekwencji zmniejszają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań.

- Przedsiębiorcy odnotowują nieznaczny wzrost bieżącej sprzedaży, natomiast prognozy wskazują na możliwość pogorszenia w tym zakresie. Odnotowane są mniejsze niż przed miesiącem trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, prognozy wskazują na możliwość pogorszenia sytuacji w tym zakresie. Poziom zapasów towarów jest nadal uważany za nadmierny, w związku z tym ilość zamawianych towarów u dostawców może być znacząco ograniczana. Planowane są redukcje zatrudnienia, na poziomie nieznacznie niższym niż zapowiadano w grudniu. Przedsiębiorcy sygnalizują dalszy wzrost bieżących i prognozowanych cen towarów - czytamy w raporcie GUS-u.

Spośród badanych w styczniu jednostek 4,6 proc. nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności. Największe trudności napotykane przez respondentów zgłaszających występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje
57 proc. przedsiębiorstw, 60 proc. rok wcześniej), kosztami zatrudnienia (53 proc. w styczniu br., 51 proc. w analogicznym miesiącu ub. r.), niedostatecznym popytem (45 proc. w styczniu br., 47 proc. przed rokiem), a także wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (45 proc. w styczniu br., 44 proc. rok temu).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11415

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 533212

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane