PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Polacy szukając oszczędności wybiorą zakupy na targowiskach

Autor: Gazeta Wyborcza 4 lutego 2011 09:11

Polacy szukając oszczędności wybiorą zakupy w dyskontach, na targowiskach i zrezygnują z jedzenia w lokalach. Największym czarnowidzem jest Andrzej Gantner z Polskiej Federacji Producentów Żywności skupiającej dwie trzecie firm z branży. - Era taniej żywności się skończyła. Teraz możemy się spodziewać kilkunastu lat podwyżek cen - mówi w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Polacy na jedzenie wydają średnio niespełna jedną czwartą. Nie znaczy to jednak, że skutków drożejącej żywności nie odczujemy. Wytwórcy makaronów tuż po Nowym Roku zapowiadali, że będą musieli podnieść ceny o 25 proc., bo o tyle zdrożała mąka. Piekarze zapowiadają jeszcze większe podwyżki cen chleba - zdaniem Kazimierza Czekaja z Krakowa bochenek, który w poprzednie wakacje kosztował 2,5 zł, w te osiągnie nawet 5 zł.
Natomiast wedłu Krystyny Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej będziemy chcieli realnie wydawać na jedzenie tyle samo. A więc zamiast drożejącego masła sięgniemy po margarynę, zrezygnujemy z ananasów i innych frykasów. - Do tego będziemy unikać jedzenia poza domem, samemu lepić pierogi czy smażyć naleśniki, zamiast kupować gotowe, po zakupy wyprawiać się do marketów, dyskontów i na targowiska - wymienia.
Jeśli pogoda w tym roku będzie sprzyjała rolnictwu, to zdaniem Marty Skrzypczyk z BGŻ możemy liczyć na pierwsze spadki cen żywności dopiero w drugim półroczu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Marta 2011-02-11 19:34:48

    Makaron już od wielu lat robię sama . Mam specjalna maszynkę. Po nabraniu wprawy z przyjemnościa robię cienki i gruby makaron. Jaja zamawiam w hurtowni jaj z sąsiadka na pół. Razem bierzemy 10 wytłoczek czyli po 150 jaj . Mam taniej ,świeże i z dostawą do domu. Jest to ogromna wygoda.

  • Marta 2011-02-11 19:30:38

    Leon masz racje . Warzywa na targowisku są droższe niz np. u handlarzy pod domem . Jeżdę tam tylko czasami po mięso , bo okolo południa jest juz taniej . Latem troche bohje sie kupować mięso na targu ze względu na muchy. Za to często kupuję w ubojni dwie skrzynki świeżutkich kurczaków, mam taniej i swieże z dostawa darmową do domu. Czasami zamawiam pół świnki. Opłaca się taki zakup.Ale ja mam wielka zamrażarkę.

  • Marta 2011-02-11 19:26:14

    Po mięso opłaca sie jechac na targowisko. Ostatnio byłam w Tesco i mięso było za drogie. Bardzo dokładnie analizuję co gdzie kupić . U mnie idzie dużo mleka UHT na jogurty. Ale spróbuje przywieźć parę butelek mleka 1,5 l z targu i zamrozic . Zobaczę czy nie taniej mnie wyniesie niz UHT. I zawsze to świeże. Jogurty pyszne robię sama . Mam jogurtownicę Clatronic z 7 -ma sloiczkami. 6 jogurtów mam z litra mleka i siódmy dodaje do robienia kolejnych jogurtów. Za jeden jogurt kupiony w markecie mam 7 szt po 160ml.Polecam Activia firmy Danone na rozmnozenie bakterii jogurtowych. Jesli ktokolwiek by kupował jogurtownice to pytajcie o zapasowe słoiczki, najlepiej kupić od razu . Ja kupiłam w w internecie w sklepie JHM. Na litr zagrzanego mleka do ok. 40-50stopni dodaje 2 czubate łyżki mleka w proszku i jeden kupiony jogurt Actiwia, mieszam dokładnie i rozlewam w sloiczki . Wkładam do jogurtownicy i włączam przycisk . Jest stała temperatura, w ktorej najlepiej się rozmnażaja te bakterie jogurtowe. Na rano mam gotowe pyszne jogurty naturalne bez dodatku żelatyny.

ZOBACZ WSZYSTKIE (4)

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11474

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 533212

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane