Polska rodzina wyda średnio na święta Wielkanocne ok. 380 zł

Autor: TVN CNBC Biznes 6 kwietnia 2009 13:30

Ponad 70 proc. polskich rodzin wyda na tegoroczne Święta Wielkanocne tyle samo lub nawet więcej niż przed rokiem - wynika z badania Pentora dla TVN CNBC Biznes. Średnio będzie to sporo, bo aż 380 zł na statystyczną rodzinę.

Jak wynika z ankiety Pentora, tegoroczne Święta Wielkanocne będą przez większość Polaków obchodzone tak samo uroczyście jak w latach poprzednich (twierdzi tak 65 proc. ankietowanych). Jednocześnie jednak cieszą one nas mniej - takie odczucie ma aż 59 proc. Polaków.

Statystyczna polska rodzina przeznaczy na zorganizowanie tegorocznych świąt przeciętnie 380 złotych. Oczywiście istnieje spore zróżnicowanie planowanych wydatków. W co czwartej rodzinie (24 proc.) wydatkowana suma nie przekroczy dwustu złotych, w nieco więcej niż co czwartej (27 proc.) będzie oscylowała w przedziale 201-400 złotych, w co piątej (20 proc.) w granicach 401 - 500 złotych, a co dziewiątej (11 proc.) będzie wyższa od 501 złotych, ale nie przekroczy tysiąca. Natomiast co 50 rodzina na Wielkanoc wyda sumę wyższą od tysiąca złotych.

Na organizację świąt nieco ponad połowa (53 proc.) Polaków przeznaczy tyle samo pieniędzy co przed rokiem, więcej zdecyduje się wydać 18 proc., zaś mniej - 22 proc. Sześć procent pytanych nie było jeszcze pewne, ile pieniędzy wyda.

Niezależnie od planowanych wydatków znacząco część polskich rodzin (38 proc.) deklaruje, że podejmie starania, aby tegoroczne Święta Wielkanocne były mniej kosztowne. Spośród nich ponad połowa chce zaoszczędzić na zakupach żywności i gotowych produktów spożywczych, a prawie połowa zamierza więcej produktów i wypieków przygotować samemu w domu, kupując jedynie niezbędne składniki oraz ograniczając zakup różnych świątecznych dodatków i drobiazgów.

Zdecydowana większość z nas spędzi Wielkanoc w domu, w gronie własnej rodziny (51 proc.) lub częściowo w domu, a częściowo odwiedzając swych najbliższych (40 proc.). Dużo rzadziej święta zamierzamy spędzić w gościnie u krewnych i znajomych (6 proc), zupełnie sporadycznie organizujemy sobie świąteczny wyjazd turystyczny (1 proc.).

Polacy nie dają się też namówić na zaciągnięcie pożyczki na organizację świąt. Tylko jeden na stu badanych zadeklarował, że rozważy wzięcie takiego kredytu.

Sondaż Wielkanocny zrealizowano w dniach 31 marca - 2 kwietnia techniką wywiadu telefonicznego na reprezentatywnej grupie 800 osób.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11272

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane