Polska walczy o niższe ceny żywności, sieci zapowiadają opór

Autor: Rzeczpospolita/PAP 27 maja 2009 09:22

- Resort rolnictwa proponuje, aby marże w Unii Europejskiej były urzędowo ograniczone. Sieci handlowe zapowiadają opór - pisze Rzeczpospolita.

- Mamy poparcie dziesięciu państw, m.in. Danii, Finlandii, Portugalii i Francji, przeciw były Niemcy i Wielka Brytania - mówi gazecie Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Według niego, Komisja Europejska ma przedstawić za kilka miesięcy raport o rynku żywnościowym i o tym, czy sieci handlowe nie nadużywają swojej pozycji.

Propozycja odgórnego ograniczenia marż padła na poniedziałkowym posiedzeniu Rady UE. W Polsce ich rozpiętość jest duża. "Powinniśmy się temu przyjrzeć i rozważyć wprowadzenie maksymalnych stawek" - uważa Sawicki, ale nie precyzuje, jakich.

Wysokie marże przekładają się na wyższe ceny w sklepach. To ważne, bo według szacunków, Polacy wydadzą w tym roku na żywność 225 mld zł. Jej ceny wzrosły już w I kwartale o 3,8 proc. - odnotowuje Rzeczpospolita. Minister Sawicki zaznacza, że maksymalne marże - mimo oporu handlowców - mogą wejść za dwa, trzy lata.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10924

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane