Prezes Jogser: Pomysł regulowania marż jest sprzeczny z ideą wolnego rynku

Autor: portalspozywczy.pl 15 czerwca 2009 11:43

- Marże są za wysokie, ale mimo to uważam, że pomysł ich administracyjnego regulowania jest zły. Przede wszystkim jest to sprzeczne z ideą wolnego rynku, a po drugie nie możliwe do przeprowadzenia - powiedziała serwisowi portalspozywczy.pl Krystyna Widera, prezes Jogser. - Nasza spółdzielnia współpracuje z sieciami handlowymi. To trudny klient, ale niezbędny. Zresztą obie strony są sobie wzajemnie potrzebna. Przetwórcy potrzebuja handlu, a handel przetwórców - mówi prezes Jogser.

Problem wysokości marż handlowych poruszył na majowym spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa Marek Sawicki. W jego opinii wysokie marże narzucane przez handel są niekorzystne dla rolników, przetwórców i konsumentów. Jego zdaniem marżami powinna zająć się Komisja Europejska.

Wcześniej, 23 marca br., Parlament Europejski przyjął dokument, który zaleca rządom kontrolowanie wahań cen żywności i krytykuje Komisję Europejską za niezwracanie uwagi na praktyki sieci supermarketów działających na szkodę rolników i konsumentów.

Francuski minister rolnictwa Michel Barnier zapowiedział 14 czerwca br., że rząd nakaże wzmożoną kontrolę cen żywności w supermarketach, wysyłając tam specjalne "brygady" inspektorów. W tym celu powołana zostanie specjalną "brygadę kontroli", złożoną z pracowników generalnej dyrekcji ds. konkurencji i konsumpcji. Według ministra rolnictwa, pozwoli to na większą "przejrzystość" w ustalaniu cen żywności przez duże sieci handlowe i zapobiegnie nadużyciom.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10924

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane