Prezes KUPS: Wzrośnie spożycie soków i napojów

Autor: portalspozywczy.pl 12 marca 2012 14:01

- Branża sokowa znajduje się obecnie w niekorzystnej sytuacji, ponieważ w ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił spadek spożycia. Według danych Nielsena w przypadku całej kategorii SNN (soki, nektary i napoje owocowe) spadek wolumenu w 2011 r. wyniósł 12,4 proc., a w przypadku soków i nektarów - 18 proc. - mówi serwisowi portalspozywczy.pl, Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków.

Jakie są główne czynniki, które spowodowały spadek konsumpcji soków, nektarów i napojów owocowych?

- Jeden z wiodących czynników to wysokie ceny, które spowodowane są rosnącymi kosztami produkcji. A te z kolei wywołane były rekordowo wysokimi cenami owoców i warzyw oraz gotowych koncentratów na światowych rynkach, a także wyższymi kosztami za energii, transportu czy opakowań.

Dostrzegamy też inne przyczyny tego spadku. Jednym z nich jest dojrzałość i nasycenie rynku - Polska osiągnęła niedawno poziom spożycia soków równy średniej w krajach rozwiniętych - czyli ok. 20 litrów soków i nektarów rocznie na mieszkańca. Można więc doszukiwać się pewnego rodzaju "odbicia" od tej górnej granicy.

Na spadek spożycia soków wpływ mogła mieć także ekspansja innych kategorii napojów, wprawdzie tańszych, ale nie zawsze zdrowych. W ostatnim czasie widać także większą popularność syropów, ale ostrzegam konsumentów przed ich znikomym pozytywnym wpływem na zdrowie. Zdarzają się syropy owocowe, które - o zgrozo - można kupić w aptece, a zawierają one jedynie kilka procent soku owocowego. Reszta to ekstrakty z cukrem, aromaty i innego rodzaju dodatki.

Czy ten rok przyniesie złagodzenie spadków konsumpcji soków?

- Moim zdaniem tak. Ubiegłoroczny spadek był dość mocny i osiągnął taki poziom, że teraz może nastąpić już tylko odbicie w górę. Na pewno nie będzie to całkowite odwrócenie trendu, ale lekkich wzrostów można się spodziewać. Do tego przyczynią się kampanie społeczne, takie jak nasza oraz działania promocyjne producentów, a także dobra, nie-kryzysowa kondycja materialna społeczeństwa oraz - czego sobie życzymy - słoneczne lato, które pobudzi całą branżę napojów.

 

Więcej na www.portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10941

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane