PARTNER PORTALU Partner portalu: Herosi Polskiej Przedsiębiorczości

Prezes Tesco: 1/3 zagranicznych sieci wypadnie wkrótce z polskiego rynku

Autor: Łukasz Stępniak, portalspozywczy.pl 20 maja 2009 09:22

- Myślę, że w czasie kryzysu nastąpią znaczne przetasowania wśród dużych międzynarodowych operatorów handlowych. Moim zdaniem pewne sieci zdecydują się wyjść z Polski - mówi Ryszard Tomaszewski, prezes Tesco Polska.

 Obecnie na rynku działa ponad 10 dużych sieci. W większych formatach mamy w Polsce trzy francuskie marki: E.Leclerc, Carrefour i Auchan, jedna sieć niemiecką i jedna brytyjska czyli Real oraz Tesco. Poza tym sieci dyskontowe takie jak Lidl, Biedronka, Netto oraz Kaufland.
Według prezesa Tesco, to zbyt wiele jak na europejskie warunki i nie ma na nie wszystkie miejsca. - Moim zdaniem liczba dużych sieci spadnie o około 1/3 w ciągu 5 lat - mówi Ryszard Tomaszewski.

Jednocześnie prezes uważa, że zamiast 3-4 sieci, które znikną w najbliższym czasie na polskim rynku nie pojawi się nikt nowy. - Po prostu nie ma tu miejsca na nowego gracza. Stosunek marży i wyników finansowych do nakładów i inwestycji nie jest korzystny dla sieci działających w Polsce, a tym bardziej dla nowych inwestorów. Na polskim rynku nie ma miejsca na kolejną wojnę cenową. Zwłaszcza przy mocnym opanowaniu polskiego handlu przez sieci dyskontowe - wyjaśnia Ryszard Tomaszewski.

- Zawsze pojawiały się plotki o Wal-Marcie, ale to mało prawdopodobne, jest na świecie dużo lepszych miejsc do inwestowania. A doświadczenia Wal-Marta w Europie np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii nie są najlepsze - zastanawia się prezes Tesco. - Jeżeli nie Wal-Mart, to nie widzę innej dużej

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9445

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 923188
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane