PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Prognozowany wzrost sprzedaży detalicznej o 2,9 proc.

Autor: ISB 23 czerwca 2010 17:06

Prognozowany wzrost sprzedaży detalicznej o 2,9 proc.

Kwietniowy, zaskakujący spadek sprzedaży detalicznej okazał się spowodowany czynnikiem jednorazowym, czyli żałobą narodową, i w maju ten wskaźnik powrócił na dodatnie poziomy. Tak więc majowe 2,9% wzrostu potwierdza, że kondycja finansowa oraz optymizm Polaków są - mimo kolejnych negatywnych wydarzeń - na dobrym poziomie.

Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewiduje, że sprzedaż detaliczna wzrosła w maju o 2,9%. Rozbieżności w ich oczekiwaniach są jednak dość znaczne i wahają się od 1,7% do +5,2% przy średniej na poziomie 2,89%.

Maj - po słabym lutym i zaskakująco dobrym marcu i znów niespodziewanie złym kwietniu - był tym razem dobrym dla sprzedaży detalicznej miesiącem w 2010 r. Tak więc huśtawka nastrojów trwa nadal i jak po zimnym lutym przyszedł dobry marzec, tak po kwietniu - zdominowanym negatywnymi efektami wpływem tragedii smoleńskiej (wolne dni, żałoba narodowa) - maj znów wyglądał bardzo dobrze. Tym bardziej, że czynnikiem wspierającym był kalendarz, czyli aż 5 weekendów. Co prawda, 3 maja wypadł w teoretycznie dobrym handlowym dniu, czyli w niedzielę, ale i tak byłby on wolny, więc statystyczne straty nie będą duże.

Paradoksalnie natomiast może się okazać, że powódź mogła mieć bardzo pozytywny wpływ na wyniki sprzedaży. Z jednej bowiem strony placówki handlowe na obszarach dotkniętych powodzią były zamknięte, ale z drugiej zdecydowanie wzrosły zakupy w najbliższych okolicach, ale także bardzo duże związane z pomocą dla powodzian. Dodatkowo, ten czynnik może mieć wpływ także na wynik czerwcowy, ponieważ gros wydatków związanych z remontami, odbudową czy odkupowaniem utraconego mienia rozpoczęła się dopiero po przejściu "wielkiej wody".

Do pozytywnych czynników można także zaliczyć fakt, że odbudowa zalanych terenów może zwiększyć poziom wynagrodzeń w sektorach związanych z budownictwem, czyli silnie uzależnionych od koniunktury przez akordowy system wynagrodzeń. Tak więc przyspieszona odbudowa i remonty oraz nadganianie opóźnień w inwestycjach strukturalnych może przynieść wyższe pensje, czyli konsumpcję.

Niestety tradycyjnie pojawiły się również czynniki negatywnie wpływające na sprzedaż detaliczną. W maju była to pogoda czyli stosunkowo chłodny miesiąc, który opóźnił rozpoczęcie sezonu grillowego, a więc ograniczył sprzedaż w kategorii mięso, ale przede wszystkim napoje oraz napoje alkoholowe. Jednak także w tych przypadkach można liczyć na poprawę już w czerwcu, gdy okres grillowania nabrał mocy.

W połączeniu z poprawiającą się akcją kredytową oraz wyraźnie lepszą sytuacją na rynku pracy pozwala to oczekiwać, że w całym 2010 r. sprzedaż detaliczna pozostanie na mocno dodatnim poziomie. Tym bardziej, że spadająca inflacja powoduje wzrost płac realnych, co powinno podtrzymywać rosnący optymizm Polaków. Także Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie spieszy się z podwyżkami stóp procentowych, więc koszt pieniądza utrzymuje się na dość niskim poziomie i nie powinien zdusić odbudowującej coraz silniej się akcji kredytowej, a więc i konsumpcji.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11458

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane