PZPRZ: Polacy jedzą o 43 kg chleba mniej

www.portalspozywczy.pl 16 listopada 2012 11:44

Spożycie pieczywa, które wynosi obecnie około 53 kilogramów na osobę, może w najbliższym czasie jeszcze spaść o kilka procent. Tendencję spadkowa mógłby zatrzymać spadek cen chleba, jednak na to na razie się nie zanosi - ocenia Piotr Doligalski, członek zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Jak wynika z danych Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, w ubiegłym roku spadek spożycia pieczywa sięgnął około 4 proc. Natomiast, w porównaniu do roku 1993, Polacy jedzą o 43 kg chleba mniej.

Produkcja pieczywa z pełnego przemiału wynosi zaledwie około 4 proc., jednak, zdaniem Piotra Doligalskiego pozytywnym zjawiskiem jest to, iż spożycie takiego pieczywa wzrasta.

- Według mnie spożycie pieczywa w naszym kraju będzie jeszcze trochę spadać, natomiast pozytywne jest to, że zwiększa się spożycie pieczywa razowego i żytniego - mówi Piotr Doliogalski w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

Jak informuje, obecnie spożycie przetworów zbożowych w całości wychodzi około 80 kilogramów na osobę, w tym spożycie chleba to około 53 kilogramów.

- Myślę, że spożycie chleba może jeszcze spaść o kilka procent. Jeśli za jakiś czas spadną ceny maki i zbóż, to może wpłynąć pozytywnie na ten wskaźnik, bo w tej chwili cena chleba jest dość istotna - dodaje.

Zdaniem Piotra Doligalskiego, na spadki cen chleba na razie nie ma jednak co liczyć. - Myślę, że przy wysokich cenach zbóż cena mąki także trochę wzrośnie. A jeżeli podrożeje mąka, to także pieczywo może być droższe - mówi członek zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10924

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane