PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Raport: Wartość rynku FMCG będzie wzrastać wolniej, dominują dyskonty i supermarkety

www.franczyzawpolsce.pl 4 listopada 2013 20:06

Polscy konsumenci z roku na rok wydają coraz więcej na produkty FMCG. W latach 2007-2012 sprzedaż na rynku FMCG w handlu detalicznym rosła średnio o 8 proc. rocznie, aby osiągnąć w 2012 roku wartość 196 mld zł. Wraz z dalszym dojrzewaniem polskiego rynku w kolejnych latach oczekiwane jest zmniejszenie tempa wzrostu do 6 proc. rocznie - szacuje firma Roland Berger, której raport publikuje serwis franczyzawpolsce.pl.

Jak podaje franczyzawpolsce.pl, na wzroście tym skorzystają najbardziej formaty nowoczesne, w szczególności dyskonty i supermarkety. Oczekuje się że łączna liczba sklepów spadnie z 94 tys. w 2012 r. do około 85 tys. w 2018 r., z czego sklepy handlu tradycyjnego spadać będą około 3 proc. rocznie, natomiast liczba sklepów handlu nowoczesnego będzie rosnąć o około 6 proc. rocznie.

W Polsce liczba sklepów spożywczych na mieszkańca jest wciąż nieporównywalnie wyższa niż w krajach Europy Zachodniej. W Polsce wskaźnik ten jest wysoki i wynosi około 2,5 sklepu na tysiąc mieszkańców, podczas gdy w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Francji oscyluje w okolicach 0,5. Różnice występują również jeśli chodzi o strukturę kanałową sprzedaży - w Polsce handel nowoczesny stanowi około 56 proc. całkowitej sprzedaży FMCG, natomiast w czterech wcześniej wymienionych krajach przekracza 75 proc.

Należy spodziewać się, że polski rynek sklepów spożywczych będzie ewoluował w kierunku rynku zdominowanego przez sklepy średniego formatu, tzn. dyskonty i supermarkety, których udział w sprzedaży FMCG wynosi dzisiaj odpowiednio 25 proc. i 18 proc. Docelowo ich łączny udział może wynieść 70-80 proc., podobnie jak wygląda to obecnie w Niemczech, Austrii, Norwegii i Danii - czytamy w raporcie Roland Berger, publikowanym przez franczyzawpolsce.pl.
Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11474

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 533212

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane