PARTNER PORTALU Partner portalu: Herosi Polskiej Przedsiębiorczości

Rekordowe ceny truskawek

Autor: PAP 13 czerwca 2012 14:14

W tym roku zakłady przetwórcze płacą za truskawki 4,5-5 zł za kilogram. Przez wysokie ceny surowca produkcja mrożonek i soków może być nawet nieopłacalna - uważa Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ekspertka uważa, że ceny truskawek dla zakładów przetwórczych są zbyt wysokie wobec przypuszczalnych cen zbytu soku zagęszczonego czy truskawek mrożonych na rynku światowym. Jej zdaniem uniemożliwi to korzystną sprzedaż przetworów na rynku europejskim i światowym.

Nosecka poinformowała, że obecnie truskawki skupowane są nawet po ponad 5 zł za kg, podczas gdy w ubiegłym roku w połowie czerwca średnio płacono za nie 3,8 zł za kg. Takie ceny były w 2003 r., gdy był wyjątkowy nieurodzaj. Zdaniem Noseckiej nie ma powodu, by ceny dla przemysłu były tak wygórowane, gdyż szacowany spadek produkcji truskawek ich nie uzasadnia.

W ocenie Instytutu w 2012 r. produkcja tych owoców może być mniejsza o 10-15 proc. W 2011 r. z pól zebrano ok. 160 tys. ton tych owoców.

Obecnie za truskawki deserowe na rynku hurtowym w Broniszach trzeba zapłacić 5-7 zł za kg, a na warszawskich bazarach kosztują 6-8 zł za kg.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9722

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 923188
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane