PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Rosną ceny zbóż, za chleb zapłacimy więcej

Autor: wyborcza.biz 16 lipca 2012 15:43

Jaka jest przyczyna wzrostu cen zbóż? Zbiory na całym świecie nie zapowiadają się wcale źle. Fundusze inwestycyjne wyraźnie uznały, że w obecnej, kryzysowej sytuacji płody rolne są jedną z pewniejszych lokat - podaje wyborcza.biz.

Żniwa rozpoczną się lada chwila, a tymczasem ziarno nie tylko nie tanieje, ale jak oszalałe idzie w górę. W ciągu trzech tygodni ceny pszenicy na giełdzie w Paryżu poszły w górę o ponad 20 proc. A na giełdzie w Chicago aż o 35 proc!. Podobnie jest z kukurydzą - tu ceny wzrosły o 40 proc. Na tym tle ceny rzepaku rosną wolniutko - zaledwie o 11 proc.

W Polsce też jest drogo, choć jeszcze miesiąc temu zapowiadano spadki cen zbóż w okresie żniw. Tymczasem zamiast w dół ceny poszły w górę i teraz za tonę pszenicy konsumpcyjnej trzeba zapłacić ok. 930 zł. Analitycy prognozują, że spadek cen ziarna - jeśli w ogóle do niego dojdzie - będzie tak niewielki, że nie da się go nawet nazwać korektą. Zdecydowana większość zaś ostrzega, że będzie drożej, a tona pszenicy być może przekroczy 1 tys. zł. A jeśli tak się stanie, to czekają nas już nawet wczesną jesienią podwyżki cen mąki i chleba.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11474

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 533212

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane