Rośnie ilość źle oznakowanego pieczywa

Autor: portalspozywczy.pl 19 marca 2010 10:41

Aż 68 proc. partii pieczywa i 80,6 proc. bułki tartej w IV kwartale 2009 r. było źle oznakowanych - wynika z najnowszych wyników kontroli Inspekscji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. To wyniki znacząco gorsze niż zanotowane w pierwszych trzech kwartałach ub.r.

W porównaniu z I kwartałem 2009 r. odsetek nieprawidłowo oznakowanych partii pieczywa wwzrósł aż o 41,8 p.p., bułki tartej zaś o 54,9 p.p.
Producenci pieczywa najczęściej nie podają swoich pełnych danych identyfikacyjnych. Często stosują nazwę "fantazyjną" bądź opis pieczywa, który nie pozwala konsumentowi na rozpoznanie jego rodzaju. Zdarza się też błędne określenie rodzaju pieczywa, np. deklarowano produkcję chleba żytniego natomiast z dokumentacji zakładowej wynikało, że oprócz mąki żytniej stanowiącej 45% masy gotowego produktu producent stosuje również mąkę pszenną w ilości 35%. Część producentów nie wyszczególnia składników użytych do wypieku pieczywa w kolejności malejącej.
Skład pieczywa jest często niepełny, m.in. producenci nie zawsze podają informacje o alergenach.
Nie kwestionowano cech organoleptycznych bułki tartej. Zastrzeżenia wniesiono w zakresie parametrów fizykochemicznych bułki tartej. Dotyczyły one głownie zawyżonej wilgotności (19,0% skontrolowanych partii). W pozostałych partiach (14,3%) kwestionowano zaniżony stopień rozdrobnienia, zawyżoną zawartość tłuszczu, obecność zanieczyszczeń organicznych oraz brak trwałości produktu. Najmniej zastrzeżeń wniesiono co do zawyżonej zawartości popiołu (9,5% skontrolowanych partii) oraz zawyżonej zawartości cukrów (4,8% skontrolowanych partii).
Kontrolą objęto 62 piekarnie (8,1% podmiotów znajdujących się w ewidencji WIJHARS, które przeprowadziły kontrolę w tym zakresie). Jakość bułki tartej sprawdzonow 21 podmiotach, czyli w co trzeciej piekarni produkującej pieczywo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10941

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane