Rośnie Indeks Biznesu PKPP Lewiatan

Autor: PKPP Lewiatan, dlahandlu.pl 10 maja 2011 09:28

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w pierwszym notowaniu na drugi kwartał zyskał w kwietniu kolejne cztery punkty w porównaniu do marca, zrównując się z indeksem rocznym 53 pkt., który nie uległ zmianie. - Nie słabnie dynamika produkcji sprzedanej przemysłu, sprzedaży detalicznej, mamy boom w budownictwie, a eksport rośnie nawet szybciej niż import - pisze organizacja.

Indeks popytu kwartalny wzrósł z 51 pkt do 59 pkt, czyli w ciągu dwóch miesięcy poprawił się o dziesięć punktów, natomiast indeks roczny powrócił do poziomu sprzed dwóch miesięcy czyli 62 pkt. Obecnie indeksy popytu plasują się powyżej połowy skali, a różnica między nimi jest nieznacząca, co sugeruje stabilizację wysokiego tempa wzrostu popytu do końca roku.

Dane za I. kwartał pokazują wysoką dynamikę produkcji sprzedanej przemysłu, sprzedaży detalicznej, boom w budownictwie, a także nie słabnącą dynamikę eksportu, który nawet ostatnio rośnie szybciej niż import. Utrzymuje się optymistyczne nastawienie konsumentów, co wynika z ciągle solidnego mimo inflacji realnego wzrostu funduszu płac.

W drugiej połowie roku oczekuje się dalszego zmniejszenia stopy bezrobocia i przyspieszenia wzrostu płac, co powinno dodatkowo wpłynąć na decyzje o wydatkach konsumpcyjnych ludności. Ożywienie w budownictwie i zaczynający wyraźnie rosnąć kredyt korporacyjny mogą być oznaką końca stagnacji w inwestycjach, co uruchomiłoby trzeci silnik wzrostu obok konsumpcji i eksportu. Wydaje się też, że po kilku latach regresu znowu szerokim strumieniem zaczynają napływać bezpośrednie inwestycje zagraniczne

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10924

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane