PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Rośnie sprzedaż słonych przekąsek, zwłaszcza w hipermarketach

Autor: dlahandlu.pl 23 listopada 2009 12:29

Rośnie sprzedaż słonych przekąsek, zwłaszcza w hipermarketach

Producenci paluszków, orzeszków, krakersów i chipsów liczą, że w przyszłości powiększą zyski, bo Polacy na razie jedzą około 2 kg słonych łakoci na osobę rocznie, gdy np. w Skandynawii jest to około 5 kg, a w Wielkiej Brytanii 7,5 kg na osobę.

Z danych Nielsena wynika, że w dwóch poprzednich latach zjedliśmy o 15 proc. słonych przekąsek niż na przełomie lat 2007/2008. Z kolei w okresie wrzesień 2006 r. - sierpień 2007 r. MEMRB szacował wartość sprzedaży słonych przekąsek na 1,37 mld zł, a jej wielkość na 70 mln kg w ujęciu ilościowym. Oznacza to skok o 11 mln kg w ciągu dwóch lat w ujęciu ilościowym i o 500 mln zł wartościowo.

Z informacji podanych przez firmę Nielsen wynika, że słone przekąski Polacy najczęściej kupują w supermarkecie przy okazji dużych zakupów - 34,2 proc. - i jest to o 2,2 proc. więcej niż przed rokiem. Na kolejnym miejscu są średnie sklepy spożywcze z udziałem 23,8 proc., czyli o 0,4 proc. mniej niż rok temu. Dobrą pozycje w sprzedaży słonych przekąsek mają tez małe sklepy spożywcze, gdzie sprzedaje się 18,4 proc. tego towaru, ale jest to o 2,4 proc. mniej niż przed rokiem. Na podobnym poziomie -10,5 proc. oraz 11,4 proc. utrzymuje się sprzedaż orzeszków i chipsów w hipermarketach i dużych sklepach spożywczych. Z tej krótkiej analizy wynika, że producenci powinni głównie dbać o półkę w supermarketach oraz średnich i małych sklepach spożywczych. Co prawda, w obydwu typach placówek inaczej podejmowane są decyzje o zakupie słodyczy, ale one stanowią podstawowe miejsce sprzedaży tej kategorii łakoci. W zależności od miejsca sprzedaży klienci wybierają różne gramatury opakowań. Zasada jest taka, im większy sklep tym większa paczka jest kupowana. W hiper i super marketach klienci kupują duże paczki słonych przekąsek na planowane spotkania i imprezy, natomiast w tradycyjnych sklepach małe i średnie paczki pod wpływem impulsu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11458

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane