Sawicki podtrzymuje szacunki dotyczące 5-proc. wzrostu cen żywności

Autor: portalspozywczy.pl 31 marca 2011 12:52

Minister rolnictwa Marek Sawicki uważa, że ceny żywności w całym roku wzrosną maksymalnie o 5 proc. - W najbliższym czasie, po uspokojeniu rynku zbóż powinniśmy spodziewać się także uspokojenia na innych rynkach żywnościowych, w tym także na rynku cukru - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl minister rolnictwa Marek Sawicki.

Zdaniem ministra, ceny w sklepach nie spadną jednak mocno.

- W mojej ocenie nie należy spodziewać się wielkiego spadku cen żywności. Każdy ruch wzrostowy handel bardzo szybko wykorzystuje jako okazję do podniesienia ceny, natomiast kiedy mamy do czynienia ze spadkiem cen surowców, niestety w detalu żywność nie tanieje. Tak było np. w roku 2008, chociaż ceny w sklepach rosły wtedy nieco wolniej, co też było pozytywnym zjawiskiem - mówi Marek Sawicki.

Przypomnijmy, że według danych GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym wzrosły o 3,6 proc. w stosunku do lutego 2010 roku, a w porównaniu ze styczniem tego roku wzrosły o 0,2 proc. Największy wpływ na inflację miał wzrost cen żywności, który podwyższył ten wskaźnik o 0,15 pkt proc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10924

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane